STEM: Vládní krize odradila Čechy od politiky

Preference politických stran klesají, stále víc lidí nedává přednost žádné z nich. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, při němž variantu žádná strana uvedlo 17,8 procenta lidí. Volby by v květnu vyhrála ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Nejsilnější opoziční strana vede v průzkumu s 29,4 procenta hlasů před KSČM s 16,4 procenta. ČSSD by volilo 11,4 procenta lidí. Do parlamentu by se dostala ještě KDU-ČSL se ziskem 6,2 procenta.

Pokles preferencí oproti minulému měsíci nejvíce postihl ODS a KDU-ČSL. ODS by dalo svůj hlas o 4,2 procenta méně voličů než před měsícem, KDU-ČSL přišla o 2,1 procenta příznivců. Nezastavil se ani propad sociální demokracie, strana opět o půl procenta posunula své minimum z posledních let.

Unie svobody-DEU dokonce přišla o 50 procent své podpory, když z dubnových 2,2 procenta poklesla na 1,1. Komunisty končící vládní krize připravila ve srovnání s minulým měsícem o procento hlasů. K pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny žádnou z neparlamentních stran.

Nízká je také chuť lidí jít k volbám. Zúčastnit se jich chce méně než polovina Čechů, zhruba každý čtvrtý Čech vyjádřil v průzkumu neochotu rozhodovat o složení parlamentu. Zbylá čtvrtina lidí si účast teprve rozmýšlí.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme