STEM: Vládní krize odradila Čechy od politiky

Preference politických stran klesají, stále víc lidí nedává přednost žádné z nich. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, při němž variantu žádná strana uvedlo 17,8 procenta lidí. Volby by v květnu vyhrála ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Nejsilnější opoziční strana vede v průzkumu s 29,4 procenta hlasů před KSČM s 16,4 procenta. ČSSD by volilo 11,4 procenta lidí. Do parlamentu by se dostala ještě KDU-ČSL se ziskem 6,2 procenta.

Pokles preferencí oproti minulému měsíci nejvíce postihl ODS a KDU-ČSL. ODS by dalo svůj hlas o 4,2 procenta méně voličů než před měsícem, KDU-ČSL přišla o 2,1 procenta příznivců. Nezastavil se ani propad sociální demokracie, strana opět o půl procenta posunula své minimum z posledních let.

Unie svobody-DEU dokonce přišla o 50 procent své podpory, když z dubnových 2,2 procenta poklesla na 1,1. Komunisty končící vládní krize připravila ve srovnání s minulým měsícem o procento hlasů. K pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny žádnou z neparlamentních stran.

Nízká je také chuť lidí jít k volbám. Zúčastnit se jich chce méně než polovina Čechů, zhruba každý čtvrtý Čech vyjádřil v průzkumu neochotu rozhodovat o složení parlamentu. Zbylá čtvrtina lidí si účast teprve rozmýšlí.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme