Štěrkopísku je potřeba stále víc, ložiska na Olomoucku se ale vyprazdňují. Nové má vzniknout u obce Pňovice

Morava a Slezsko patří k důležitým lokalitám pro těžbu štěrkopísku. Jenže v Olomouckém kraji bude většina aktuálních ložisek do několika let vytěžená. Nové by mělo vzniknout v Pňovicích na Olomoucku.

Pňovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěrkopísek, který se vozí z Nučniček, se používá i při stavbě nové linky metra D

Štěrkopísek, který se vozí z Nučniček, se používá i při stavbě nové linky metra D | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

„Zásoby štěrkopísku jsou u nás ve střednědobém i krátkodobém horizontu poměrně značné. Je to 10 až 15 let,“ říká geolog Daniel Šimíček z olomoucké Univerzity Palackého.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Pňovic připravují nové ložisko pro těžbu štěrkopísku

Ložiska štěrkopísku by v Česku byla, zejména na Moravě a ve Slezsku, většina se podle něj ale v dohledné době dotěží. Spotřeba štěrkopísku přitom narůstá.

„V Olomouckém kraji funguje asi 25 ložisek a z toho 20 je na hraně vytěžitelnosti, nebo velmi brzy, do pěti sedmi let skončí,“ upozorňuje geolog.

Otevření nových těžebních prostor ale trvá. „Celý schvalovací proces je u nás martyrium. Než vyběháte všechny papíry, tak to trvá v průměru sedm let,“ popisuje Šimíček.

Aktuální dobývání štěrkopísku chtějí těžaři rozšířit v Nákle na Olomoucku, s plánem ale nepochodili v loňském referendu. S podobným záměrem nesouhlasili také v Tovačově na Přerovsku.

‚Už s tím nejde nic moc dělat‘

Naopak v Pňovicích na Olomoucku by se opravdu těžit mohlo, jak plánuje investor.

„Jsme na lánu pšenice na severovýchodním konci katastru obce Pňovice. Uprostřed tohoto lánu by měla začít těžba štěrkopísku. Těžaři mají ve stavebním řízení povolení na přístupovou komunikaci, takže s tím už nejde nic moc dělat. Obec už se dříve zavázala ke spolupráci s těžařem za vidinou příspěvku pro rozvoj obce,“ popisuje přímo na místě starosta Radovan Štábl (nez.)

Lán pole u Pňovic, kde by měla začít těžba štěrkopísku | Foto: Barbora Weinekötter | Zdroj: Český rozhlas

Velké části místních plán nevadí. Někteří doufají, že se budoucí vytěžený prostor snad v budoucnu promění v místo na koupání, další zase vidí možný přínos do obecní pokladny. Část místních se ale obávají navýšení hluku a dopravy v obci.

„Občané mají strach i z toho, že začne kolísat spodní voda. Uvidíme, co to bude dělat,“ přibližuje starosta Štábl.

Kdy by mohla začít samotná těžba, ale není jasné, zástupci investora na zaslané otázky ve stanoveném termínu nezareagovali.

Barbora Weinekötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme