Steyer nabízí transportéry pro českou armádu výrazně levněji

Rakouská firma Steyer nabízí české armádě své obrněné transportéry Pandur výrazně levněji než konkurenční finský výrobce Patria s vozy AMV. Rozdíl v obou nabídkách je zhruba pět miliard korun, jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdilo několik zdrojů z ministerstva obrany i obchodních kruhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněné transportéry | Foto: Federation of American Scientists

Obě firmy předložily své nabídky minulý měsíc. Armáda vyčlenila na tuto zatím největší zakázku ve své novodobé historii 25 a půl miliardy korun. Šéf resortu Karel Kühnl připouští, že cena za dodávku více než 230 obrněnců bude při rozhodování o vítězi důležitá.

"Tak, jako u každé takové nabídky, je velmi důležitá komponenta cena. Není to jediný rozhodovací mechanismus. Důležité jsou i splnění technických kritérií, případně kvalita splnění technických kritérií ve vztahu k ceně a samozřejmě podíl, který budou mít na vozidle české podniky," potvrzuje důležitost konečné ceny Kühnl.

Zda zvítězí finská Patria nebo rakouský Steyer má vláda rozhodnout v únoru. Dnes už je ale jisté, že výběrové řízení zřejmě nesníží konečnou cenu za nová vozidla, jak předpokládalo ministerstvo obrany. I když je nabídka Rakušanů výrazně levnější, přesto mírně překračuje stanovený finanční strop. Vojáci budou proto muset seškrtat některé své požadavky.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který je konzultantem konsorcia Steyer, říká, že velmi drahá je například dvouhlavňová minometná věž AMOS, kterou měly být některé transportéry vyzbrojeny. Podle Šedivého ji armáda nevyužije.

"Způsob vedení bojové činnosti takovýmto minometem odpovídá způsobu vedení bojové činnosti před patnácti až dvaceti lety. Já si myslím, že by se nevyužily všechny parametry, které ten minomet má k dispozici," upozorňuje Šedivý.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme