Stezka Českem v Národním parku Šumava. Koše na odpadky zde nenajdeme, mohly by lákat zvířata

Co si do přírody přineseme, měli bychom si z ní i odnést. Ne všichni jsou ale ochotní toto jednoduché pravidlo dodržovat. Přesvědčuje se o tom i reportér Jan Markup, který se po Stezce Českem rozhodl projít největší národní park v Česku, tedy Šumavu. A právě v šumavském národním parku se nenachází ani jeden odpadkový koš.

Tento článek je více než rok starý.

STEZKA ČESKEM Šumava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava

Národní park Šumava | Foto: Filip Jandourek

Některé stany z nouzového stanoviště na Poledníku mizí již brzy ráno. Stan bourá i Lucie, odpadky už dala do sáčku, tedy přesně tak, jak to má být.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si do přírody přineseme, měli bychom si z ní také odnést. Poslechněte si celou reportáž

„Ponesu je k nejbližšímu odpadkovému koši, ale myslím, že to bude asi daleko, nejspíš v Modravě,“ říká návštěvnice národního parku.

Na Poledníku prý odpadkový koš neviděla. „Viděla jsem ale nápis, že si máme odnést vše s sebou, takže jsem ho popravdě ani nehledala,“ dodává Lucie.

Další návštěvníci, Jindřich a Vladimír, už také mají na zádech sbalené batohy. Odpadky berou s sebou. „To je jasné, vždycky, když něco spotřebujeme, tak si to sbalíme, dáme třeba do igelitového pytlíčku, a kde to jde, tam to vyhodíme,“ říká Jindřich.

,První den jsem myslela, že s 18kilovým batohem nikam nedojdu‘. Stezkou proti krizi středního věku

Číst článek

Odpadky ale přeci jen na některých místech viděli. „Na pár odpočinkových stanovištích, kde jsou lavičky, jsme našli obaly a zbytky jídla,“ potvrzuje Vladimír.

Podle Jindřicha po sobě lidé neuklízí například kapesníky. „Přijde mi to jako strašná škoda, ale jinak je tu relativně čisto,“.

Na území Národního parku Šumava ani v ostatních parcích odpadkové koše skutečně nejsou. Logicky se kolem nich totiž tvoří nepořádek a navíc lákají i zvířata. Lze je tak nalézt v nástupních oblastech, například v obcích Prášily, Modrava, Kvilda apod., nebo u návštěvnických a informačních center, kde jsou dobře dostupné.

Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka by si lidé měli pamatovat jednoduché pravidlo: Co si do přírody přineseme, měli bychom také odnést.

STEZKA ČESKEM S RADIOŽURNÁLEM

10 reportérů, 5 týdnů a dvakrát 1000 kilometrů. Radiožurnál vysílá své reportéry na Stezku Českem - ze západu na východ – z Aše až do Bukovce. Jedna turistická štafeta se vydá jižní cestou, druhá severní a setkat by se měly na druhém konci republiky.

Každý den vás ve vysílání Radiožurnálu vezmeme na místa, kde se reportéři právě nacházejí. Seznámíme vás s příběhy lidí, kteří vyrazili na cestu s nimi, a objevíme společně skryté krásy Česka. Některé reportáže pak najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Severní trasa vede z Aše přes Krušné hory, Národní park České Švýcarsko a Lužické hory do Jizerek, Krkonoš, na Broumovsko a dál přes Orlické hory a Jeseníky do Beskyd a Rychlebských hor. 

Jižní trasa míří z Aše přes Český les a Šumavu do Novohradských hor, České Kanady a Podyjí. Odtud pokračuje přes Dolnomoravský úval na sever přes Bílé Karpaty do Beskyd.

Jan Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme