Stíhali ho, že zametal stopy po zločincích. Policista chce teď po státu odškodné přes 3,5 milionu

Policista Rudolf Setvák chce po státu odškodné přes 3,5 milionu korun, zjistil Radiožurnál. Protimafiánský útvar ho dříve obvinil, že ještě jako šéf brněnské inspekce zametl stopy za zločinci z takzvaného Toflova gangu. Tedy za skupinou policistů a podnikatelů, kteří vydírali jihomoravské podnikatele. Setváka ale soud nakonec plně osvobodil.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista Rudolf Setvák (vpravo) na fotografii z října 2012

Policista Rudolf Setvák (vpravo) na fotografii z října 2012 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bylo to vůbec poprvé, co byl takto vysoce postavený policista souzen za krytí zločinců, a pak zproštěn obvinění.

Před šesti lety se v Brně rozjelo nebývale velké zatýkání. Těžkooděnci v kuklách si přišli pro bývalé i tehdy ještě sloužící policisty. Mezi nimi i pro Rudolfa Setváka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policista Rudolf Setvák chce po státu odškodné přes 3,5 milionu korun. Případ sleduje reportérka Markéta Chaloupská

Muž, který celý život zatýkal zločince, se tak během pár hodin ocitl na druhém břehu. V cele pobyl celkem tři měsíce. Samotné stíhání trvalo tři roky. Zlom přišel během soudního procesu, kdy státní zástupce Martin Brzobohatý při své závěrečné řeči navrhl soudci, aby soud Setváka zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů.

Brzobohatý tehdy řekl, že sice není přesvědčen o jeho nevině, důkazy ale prý převážily v Setvákův prospěch. Soud bývalého šéfa inspekce nakonec skutečně v roce 2014 osvobodil.

Setvák chce od státu 3,6 milionu

Teď Setvák kvůli nezákonnému stíhání žaluje stát. „Žádá o náhradu nemajetkové újmy, která mu vznikla v důsledku nezákonného trestního stíhání a v důsledku nezákonné vazby. Žádá 3 miliony 600 tisíc,“ potvrdil Radiožurnálu soudce Obvodního soud pro Prahu 2 Martin Trepka.

Bývalý šéf brněnské inspekce svoji žádost o odškodnění zdůvodňuje tím, že měl u policie výbornou pověst a nikdy nikoho nekryl, natož aby nějakého policistu varoval, že po něm jde inspekce. „Byl jsem obviněn z toho, proti čemu jsem celý život bojoval,“ řekl během své téměř hodinové řeči před soudem.

Policista Rudolf Setvák (vlevo) chce po státu odškodné 3,6 milionu korun | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Setvák zažaloval stát, který u soudu zastupuje ministerstvo spravedlnosti. To se k aktuálnímu sporu nechtělo příliš vyjadřovat. „Pan Rudolf Setvák byl v letech 2015 až 2016 mimosoudně odškodněn. Jeho nárokům však bylo vyhověno pouze částečně, z tohoto důvodu uplatňuje nárok na odškodnění v jím požadované výši soudní cestou,“ uvedl mluvčí resortu Jakub Říman.

Setvák prý kvůli stíhání přišel o úspory a nemohl dlouho sehnat práci. „Chodil jsem na brigády, naučil jsem se vyžít se sedmi tisíci měsíčně,“ vzpomínal na období, kdy byl spojován se členy Toflova gangu. Tedy skupinou podnikatelů a policistů, pojmenovanou po bývalém vyšetřovateli brněnské kriminálky Michalu Toflovi.

Sestra z Rumburku žaluje stát o vyšší odškodné. Za víc než rok ve vězení chce pět milionů

Číst článek

Podle obžaloby se měl gang dopustit až dvaceti vydírání, na kterých si prý vydělal miliony korun. Princip nebyl nijak složitý. Skupina si podle žalobce natipovala movité moravské podnikatele, které pak Toflovi kamarádi z řad policie falešně obvinili. Za úplatek následně stíhání stáhli. Podnikatelům, kteří odmítli zaplatit, vyhrožovali například smrtí nebo únosem dětí. Za to členové gangu dostali tresty od tří do devíti let.

Rudof Setvák se nakonec po vleklém procesu k policii vrátil. Pracuje na jižní Moravě u cizinecké policie. Zda získá od státu satisfakci za stíhání, bude jasné během několika měsíců.

Desítky milionů za nezákonná stíhání

Podle statistik ročně vyplatí ministerstvo spravedlnosti za nezákonná stíhání desítky milionů. Jen letos to bylo přes padesát milionů. Tři roky zpátky dokonce 100 milionů.

Z policistů získal satisfakci od státu třeba bývalý policejní prezident Petr Lessy, který byl obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby a v důsledku toho byl odvolán z čela policie. Soud ale nakonec stíhání zastavil a stát mu vyplatil přes půl milionu.

ODŠKODNĚNÍ ZA NEZÁKONNÉ STÍHÁNÍ

2017 - dosud na odškodném vyplaceno 53 162 136 korun.

2016 - není k dispozici

2015 – vyplaceno 70 558 297,98 korun

2014 – vyplaceno 100 545 869,27 korun

2013 – vyplaceno 85 045 913,58 korun

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme