Policie loni začala stíhat rekordní počet firem. K vyvinění soudy přistoupily jen ve dvou případech

Policie začala v minulém roce stíhat rekordní počet firem. Do poloviny prosince Nejvyšší státní zastupitelství zaznamenalo přes 320 trestních stíhání. O takzvaném vyvinění, kdy firma prokáže, že se snažila zločinu zabránit, rozhodly soudy nepravomocně zatím ve dvou kauzách. A to u společnosti Agrotec ze svěřenských fondů premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO a u Metrostavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zastupitelství | Foto: Zuzana Kopuletá

Téměř 1100 trestních stíhání firem zahájila policie od roku 2012, kdy zákon platí v praxi. Nejvíc jich obvinila loni.

K 8. 12. 2017 evidovalo Nejvyšší státní zastupitelství 323 stíhání. Zhruba třetina všech případů skončí verdiktem soudu.

„Nejčastěji ukládanými tresty jsou nadále peněžitý trest, zákaz činnosti a zveřejnění rozsudku. Peněžité tresty se nejčastěji pohybují v řádu desítek tisíc korun. Nejpřísnější trest zrušení právnické osoby je ukládán jen velmi vzácně,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Od prosince 2016 lze firmy stíhat za všechny trestné činy kromě výjimek, jako jsou účast na sebevraždě nebo třeba válečná zrada. Státní zastupitelství ale nemá data o tom, jak se to do celkového počtu případů promítlo.

Veškeré úsilí

Novela umožnila také takzvané vyvinění. Firma se podle něj trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání protiprávního činu svými zaměstnanci nebo zástupci zabránila.

Městský soud v Praze loni z tohoto důvodu nepravomocně zastavil stíhání hustopečské firmy Agrotec ze svěřenských fondů šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v kauze údajné manipulace zakázek České pošty.

Premiér v demisi Andrej Babiš (hnutí ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Soud jsme seznámili s našimi argumenty, což je celý soubor opatření, jsou to vnitřní předpisy, metodika, školení, etický kodex, etická telefonní linka, systém compliance, máme interní systém bezpečnosti a jako jedna z mála společnosti máme prestižní certifikát od norské společnosti,“ řekl Karel Hanzelka, mluvčí koncernu Agrofert, pod který Agrotec spadá.

Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí o zastavení stíhání později zrušil a nařídil případ projednat znovu.

Kauza pokračuje dál

Důvody vysvětluje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý: „Kauza teď dál pokračuje hlavním líčením u Městského soudu v Praze. Druhý z případů vyvinění zaznamenalo státní zastupitelství loni v kauze údajného pokusu o dotační podvod při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Hradecký krajský soud sice nepravomocně rozdal pěti obžalovaným podmínky a dvěma firmám peněžité tresty. Společnost Metrostav ale obžaloby zprostil. V rozsudku to soud zdůvodnil mimo jiné tím, že firma má vypracovaný morální kodex.“

„Soud přihlédl i k tomu, že uvedená společnost prostřednictvím zvláštního účtu stavby je schopna kontrolovat, zda a které práce byly provedeny, zda a jakým způsobem byly fakturovány a uhrazeny. O účinnosti systému pak svědčí skutečnost, že společnost Metrostav, byť až po podání žádosti o poskytnutí platby, stornovala fakturu vystavenou investorovi (...),“ píše se v rozsudku. Metrostav kauzu komentovat nechce, jak Radiožurnálu řekl jeho mluvčí Vojtěch Kostiha.

Budova Metrostav v Praze 8 | Foto: Khalil Baalbaki

„Ve věci modernizace Hotelu Bohemia v Chrudimi se nemůžeme a nebudeme vyjadřovat, protože pan státní zástupce podal proti rozsudku odvolání a soudní spor tedy pokračuje,“ dodal.

Kauzu tak bude, stejně jako v případě Agrotecu, řešit pražský vrchní soud. Senát se při projedávání novely pokusil možnost vyvinění z návrhu odstranit. Někteří jeho členové se obávali, že by novinka mohla zastavit některé kauzy. Sněmovna ale horní komoru přehlasovala. Podle státního zastupitelství se zatím se v praxi neukázalo, že by se vyvinění zneužívalo.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme