Stíhání jáchymovského dozorce bylo zastaveno

Plzeňský krajský soud zastavil trestní stíhání bývalého dozorce z jáchymovského pracovního tábora Bohumíra Vlačihy. Ten se v roce 1951 z bezprostřední blízkosti pokusil zastřelit už zraněného vězně Jaroslava Lukeše, který se snažil z tábora utéct. Lukeš utrpěl těžké zranění obličeje s trvalými následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Podle předsedy senátu Romana Dočkala se dozorce tohoto činu skutečně dopustil, ale jeho vina je promlčená. Kdyby ovšem v původním vyšetřování nedošlo k zásadním chybám nemusel pachatel trestu uniknout. S tím souhlasí i státní zástupkyně Irena Kondrová. "Tam bylo strašně nedostatků, takže kdyby to vyšetřování bylo vedeno kvalitně, tak by to nedospělo k takovému konci, k jakému to dneska dospělo."

Státní zástupkyně se přesto proti zastavení stíhání na místě odvolala. Postřelený vězeň tak může doufat v to, že Vrchní soud uplatní v tomto případě zákon o prodloužení promlčecích lhůt zločinů komunismu.

Jáchymovský dozorce Bohumír Vlačiha v roce 1951 několikrát vystřelil na prchajícího politického vězně z pistole a trefil ho do zad. Podle obžaloby poté bezvládného muže z bezprostřední blízkosti ještě jednou střelil do hlavy. Kulka prolétla zraněnému muži obličejovou částí hlavy. Jaroslav Lukeš těžké zranění - byť s trvalými následky - přežil.

Za to byl Vlačiha už v roce 1997 odsouzen. Okresní soud v Karlových Varech ho uznal vinným z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného čineteleu, za což ho poslal na tři roky do vězení. Bývalý dozorce se ale odvolal a krajský soud nyní jeho stíhání zrušil.

Martin Sobotka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme