Stíhání jáchymovského dozorce bylo zastaveno

Plzeňský krajský soud zastavil trestní stíhání bývalého dozorce z jáchymovského pracovního tábora Bohumíra Vlačihy. Ten se v roce 1951 z bezprostřední blízkosti pokusil zastřelit už zraněného vězně Jaroslava Lukeše, který se snažil z tábora utéct. Lukeš utrpěl těžké zranění obličeje s trvalými následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Podle předsedy senátu Romana Dočkala se dozorce tohoto činu skutečně dopustil, ale jeho vina je promlčená. Kdyby ovšem v původním vyšetřování nedošlo k zásadním chybám nemusel pachatel trestu uniknout. S tím souhlasí i státní zástupkyně Irena Kondrová. "Tam bylo strašně nedostatků, takže kdyby to vyšetřování bylo vedeno kvalitně, tak by to nedospělo k takovému konci, k jakému to dneska dospělo."

Státní zástupkyně se přesto proti zastavení stíhání na místě odvolala. Postřelený vězeň tak může doufat v to, že Vrchní soud uplatní v tomto případě zákon o prodloužení promlčecích lhůt zločinů komunismu.

Jáchymovský dozorce Bohumír Vlačiha v roce 1951 několikrát vystřelil na prchajícího politického vězně z pistole a trefil ho do zad. Podle obžaloby poté bezvládného muže z bezprostřední blízkosti ještě jednou střelil do hlavy. Kulka prolétla zraněnému muži obličejovou částí hlavy. Jaroslav Lukeš těžké zranění - byť s trvalými následky - přežil.

Za to byl Vlačiha už v roce 1997 odsouzen. Okresní soud v Karlových Varech ho uznal vinným z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného čineteleu, za což ho poslal na tři roky do vězení. Bývalý dozorce se ale odvolal a krajský soud nyní jeho stíhání zrušil.

Martin Sobotka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme