Stíhání Šnajdra, Tluchoře a Fuksy zatím trvá, Ištvan žádá vyjasnění imunity

Stíhaní exposlanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa budou propuštěni z vazby. Nejvyšší soud rozhodl, že nemůžou být trestně stíháni. V době, kdy se údajně měli dopustit korupce, totiž měli poslaneckou imunitu. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ale Českému rozhlasu řekl, že jejich stíhání zatím nezastaví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Zdroj: ČTK

Důležitější než imunita je podle olomouckého vrchního státního zástupce, který kauzu dozoruje, fakt, kde se údajná dohoda o lukrativních postech za složení poslaneckého mandátu odehrála.

„Otázka zní, jestli to předmětné jednání se odehrávalo na půdě Poslanecké sněmovny, a v takovém případě by skutečně platilo, že jsou vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan byl hostem Večerního Radiožurnálu (19.35 hod.)

„Ovšem pokud by to jednání probíhalo mimo půdu Poslanecké sněmovny, tak pak je vlastně s otazníkem, jestli rozhodnutí Nejvyššího soudu znamená, že poslanecká imunita se vztahuje na všechny projevy i mimo Poslaneckou sněmovnu,“ řekl Českému rozhlasu Ištvan.

Stejně tak je podle něj důležité ujasnit si, zda se imunita zákonodárců vztahuje i na období po složení poslaneckého mandátu. „Tyto okolnosti budeme muset posoudit, zřejmě dotazem na Nejvyšší soud, zda jsou pro takovéto jednání exposlanci vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení,“ doplnil.

Trestní stíhání tří exposlanců ODS ale podle Ištvana verdiktem Nejvyššího soudu automaticky zastaveno není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy kolem stíhaných exposlanců ODS přinesl pořad Stalo se dnes. Hostem byl také senátor a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu není rozhodnutím, které by znamenalo zastavení trestního stíhání. To znamená, že trestní stíhání v tuto chvíli stále trvá, bude rozhodnuto pouze o propuštění obviněných z vazby, abychom v průběhu ujasňování si rozsahu, v kterém jsou poslanci kryti imunitou, je zbytečně neomezovali na osobní svobodě a chránili jejich práva.“

„A z tohoto pohledu potom, jak jsem naznačil náš následují postup, tak se budeme snažit ujasnit si žádostí nebo podnětem k Nejvyššímu soudu rozsah té poslanecké imunity,“ vysvětlil současnou situaci Šnajdra, Tluchoře a Fuksy olomoucký státní zástupce.

Šnajdr, Tluchoř a Fuksa nesmí být stíháni, podle soudu měli imunitu

Číst článek

Všichni tři obvinění budou podle jeho slov propuštěni po vydání příslušného příkazu, na kterém se v tuto chvíli pracuje. Na svobodu by se měli dostat zřejmě během několika hodin.

Dienstbier: Extrémní výklad imunity Nejvyšším soudem

Senátor a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier se domnívá, že Nejvyšší soud v tomto případě uchýlil k velmi rozšiřujícímu výkladu imunity zákonodárců. Řekl to ve večerním pořadu Stalo se dnes.

Ústava říká, že poslance nelze stíhat za projevy učiněné ve sněmovně a jejích orgánech, to samozřejmě mělo chránit svobodné vystupování poslanců. Ale ten výklad (Nejvyššího soudu) se mi zdá jako velmi rozšiřující, velmi extenzivní.“

„Protože budeme považovat za netrestatelné jednání například to, když někde na chodbě v Poslanecké sněmovně někdo nabídne poslanci v obálce úplatek milion korun? Je to také jednání učiněné v Poslanecké sněmovně? Já si myslím, že to je doopravdy velmi extrémní výklad, a jsem velmi zvědavý na zdůvodnění soudu,“ poznamenal Dienstbier.

Vladimír Kroc, mta, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme