Stíhat bývalé poslance kvůli trafikám možné je, říká Ivo Ištvan

V případu vyšetřování lidí kolem Jany Nagyové by ještě do konce října mohla padnout další obvinění, nebo naopak rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. V České televizi to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Ištvan | Foto: Česká televize

Nejvyšší soud je už v půlce léta vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s tím, že exposlance kryje imunita.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan trvá na tom, že tři bývalé poslance z ODS je možné dál stíhat za údajné přijetí úplatku v podobě lukrativních postů. Pokud by soud řekl, že ne, mělo by to nedozírné důsledky, prohlásil Ištvan v pořadu Interview České televize.

„Takové rozhodnutí by mohlo znamenat, že činnost v zákonodárném sboru může být ovlivňována uplácením poslanců? Pokud bychom řekli, že to souvisí s jejich mandátem, takže pokud by někdo takového poslance nedejbože chtěl uplatit, tak řekneme: ‚Je to kryto, je to možné.‘. Myslím si, že i dokonce v evropském kontextu bychom byli s tím výkladem naprosto ojedinělí,“ varuje Ivo Ištvan.

Podle Ivo Ištvana je třeba přesně stanovit, zda se poslanecká imunita vztahuje na činnost zákonodárců na půdě sněmovny nebo i mimo ni.

„Pokud jde o to, kde která jednání probíhala, tak k tomu jsme poskytli Nejvyššímu soudu v tuto chvíli všechny podklady tak, aby bylo nepochybné a zřejmé, že to rozhodné jednání není podřaditelné pod ústavní vymezení indemnity,“ říká Ivo Ištvan a konkretizuje:

„To znamená, že nešlo v žádném případě o hlasování a nešlo ani o projev v orgánech sněmovny.“

Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr získali posty ve státních firmách údajně za to, že složili mandáty, aby pomohli vládě Petra Nečase prosadit daňový balíček.

Jana Zemanová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme