Stížnost ČSSD má v ústavě oporu, míní odborník na ústavní právo

Dnes dopoledne bude Ústavní soud rozhodovat o tom, zda zruší vládní reformy. Obrátila se na něj opoziční ČSSD, která si stěžuje na obsah i způsob projednávání. Většina sporných norem je součástí sociální, zdravotní a důchodové reformy a koalice je prosadila loni v listopadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústava České republiky

Ústava České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Podle Jana Kudrny z katedry Ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy bylo projednávání zákonů přinejmenším krajně problematické.

Nepřípustnou legislativní praxí totiž takzvané přílepkování, tedy předkládání komplexních pozměňovacích návrhů ve druhém a dalším čtení. Omezení parlamentní diskuse sloučením projednávaných bodů lze také chápat jako protiústavní.

„Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jak mají být do budoucna pravidla lépe nastavena, ale v tuhle chvíli je to podle mě problematické,“ konstatuje Jan Kudrna a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Stížnost ČSSD zkoumal z hlediska ústavního práva Jan Kudrna z katedry Ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy

„Jestliže jednací řád je předem nastavený tak, že každý má mít možnost podle pravidel mluvit ke každému bodu zvlášť, a v průběhu hry ta pravidla změníme, tak je jasné, že je něco špatně.“

Na vině je podle Kudrny tak i jistý diletantismus vlády, kdy začíná důležité a citlivé věci projednávat v druhé polovině roku, tedy pozdě. Dalším takovým příkladem bylo podle něj šibeniční schvalování daňového balíčku v uplynulém měsíci.

Schválení povinné veřejné služby nezaměstnaných po dvou měsících bez práce vidí Jan Kudrna také jako kontroverzní.

„Do určité míry se popírá smysl sociálního pojištění právě pro případ ztráty zaměstnání. Bylo slibováno, že se to bude týkat jen osob, o kterých úřady práce vědí, že odmítají nastoupit nabízenou práci a podobně, ale ta praxe je asi trošku jiná,“ říká Jan Kudrna.

Ústavní soud projedná návrh na zrušení sociální, zdravotní i důchodové reformy

Číst článek

Spornému schvalování zákonů předcházely obstrukce opozice. Koalice pak sloučila rozpravu a omezila délku poslaneckých vystoupení. Podle opozice tak porušila demokratická práva. Podle vládních poslanců bylo vše v souladu s ústavou.

Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme