Nejvyšší správní soud dostal 50 stížností na prezidentské volby. Jednu z nich podal i Janeček

Nejvyšší správní soud obdržel k pátečním 16.00 zhruba 50 podání, která se týkají volby prezidenta, uvedla mluvčí Sylva Dostálová. Stěžovatelé se mohou na soud obrátit během sedmidenní lhůty, která začala plynout 1. února a skončí 7. února v 16.00. Stížnost podal i neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček. Mezi uvedenými podáními se některá podobají obsahem i formou či jsou kopií stejného vzoru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentské volby 2023

Nejvyšší správní soud přijímá stížnosti na prezidentské volby do 7. února do 16.00 hodin (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soud očekává, že stížností bude letos více než před pěti lety. Již před počátkem lhůty dostal 500 podnětů, které však odmítal pro předčasnost. I tato podání se často podobala, plyne z jednotlivých usnesení na úřední desce. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

Žaloba na resort obrany za blokaci ‚dezinfo webů‘ neuspěla, iniciátoři podají kasační stížnost

Číst článek

Sériová podání byla a jsou patrně koordinovaná z jednoho či více zdrojů prostřednictvím sociálních sítí. Pisatelé žádali například odklad voleb, domáhali se registrace všech uchazečů o Hrad.

Někteří chtěli náhradu škody, protože si prý vsadili na vítězství Pavla Zítka, jehož vnitro nepustilo do voleb, protože neshromáždil dost podpisů občanů.

„Na zjevně sériová podání reagujeme stejně sériovými rozhodnutími,“ řekl k předčasným stížnostem předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Senát podle něj vyřídí včas všechny podněty, které obdrží, bez ohledu na to, kolik jich bude. Soud má 15 dní na vyřízení jednotlivých podnětů.

Pavlovy hlasy pro Babiše

Deník N ve středu informoval, že v minulých dnech soud dostal také dva podněty k okrsku v pražských Bohnicích, kde komise omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze voleb Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO).

Jediný, kdo může ještě výsledky v okrsku „opravit“, je Nejvyšší správní soud, nemůže to však učinit na základě předčasně podaných stížností.

Značná část stížností před pěti lety kriticky poukazovala na kampaň Miloše Zemana, například na spojování protikandidáta Jiřího Drahoše s hrozbou migrace nebo na zastřené financování přes spolek Přátelé Miloše Zemana.

Karel Janeček přeškrtl na volebním lístku jméno kandidáta a dopsal svoje. Dokument je stále platný

Číst článek

„Kampaň byla ostrá, zavádějící, ale to je přirozená součást kampaně. Volební hesla a vyjádření kandidátů jsou nutně zjednodušující, zkreslující. Je to souboj mezi kandidáty a jejich názory, takové ty kampaně jsou,“ řekl tehdy Langášek. Soud může zasáhnout jen v případě, že zjištěné pochybení prokazatelně ovlivnilo výsledek voleb.

Janečkova stížnost

Stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli průběhu voleb podal ve středu i neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček.

Označil to za první nutný krok k následnému odvolání k Evropskému soudnímu dvoru. Janeček to uvedl v páteční tiskové zprávě, kterou poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová.

Přijetí stížnosti potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadnul rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

Podnikateli vadí, že ministerstvu vnitra předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil, a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50 000 podpisů.

Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal.

‚Učinit spravedlnosti zadost‘

Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují.

Audit Nejvyššího kontrolního úřadu zjistil na Hradě pochybení, řekl Pavel

Číst článek

Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanským průkazem. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů, uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb.

Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch, poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme