Stížnost podalo k soudu osm prezidentských kandidátů. Poslední je Bobošíková

Do dnešních 16 hodin mají prezidentští kandidáti čas na to, aby se s případnou stížností obrátili na Nejvyšší správní soud. Stěžovat si mohou buď na to, že je ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat, nebo že naopak zaregistrovalo někoho, koho nemělo. Se žalobou se dnes na soud obrátila i poslední z trojice odmítnutých vážných kandidátů Jana Bobošíková. Před ní si stěžoval i Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý. Celkově se u Nejvyššího správního soudu sešlo 8 stížností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Bobošíková

Jana Bobošíková | Zdroj: ČTK

Podle Vladimíra Dlouhého ministerstvo vnitra použilo jednak špatný vzorec pro odčítání neplatných hlasů a jednak vyškrtalo i bezchybné podpisy. „Našli jsme konkrétní případy, kdy byl člověk vyřazen dokonce v jednom případě jako neexistující, kdy ten člověk přitom existuje. Ale nebudeme o tom mluvit, z evidentních důvodů chceme zachovávat soukromí,“ vysvětlil.

Na Rádiu Česko doplnil, že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude respektovat. Stejně jako Dlouhý dopadli při registraci i Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Okamura, který po ministerském výpočtu tratil nejvíc, přišel o 26 tisíc podpisů z téměř 62 tisíc odevzdaných, podal stížnost už včera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří kandidáti na prezidenta si podali stížnost Nejvyššímu správnímu soudu. Téma jsme rozebrali na Rádiu Česko s Janem Kudrnou z katedry Ústavního práva (Právnická fakulta Univerzity Karlovy)

Dnes se přidala i Jana Bobošíková, které ale jako jediné by využití druhého z možných výkladů zákona pomohlo se do prezidentské volby vrátit. Při úpravě výpočtu by o 800 hlasů nutnou hranici překročila. Ve stížnosti pak poukazuje i na to, že kandidáti nemohli údaje na petičních arších jakkoliv ověřovat a že při tomto postupu mohli být úmyslně poškozeni uvedením záměrně nepravdivých údajů.

Rovnou dvě žaloby podal kandidát Jiří Kesner, který shromáždil jen 54 podpisů, stěžuje si i bývalý disident Petr Cibulka, právník Karel Světnička a advokátka Klára Samková. Ta napadá projekt přímé volby jako celek a chce až u ústavního soudu dosáhnout zrušení zákona a prováděcích předpisů.

Pokud nejvyšší správní soudci uznají za potřebné hlasy zkontrolovat, bude to úkol pro ně. O každém návrhu se přitom rozhoduje jednotlivě. Takže pokud by měli kontrolovat všechny podpisy, kterých je přes 626 tisíc, šlo by o téměř nadlidský úkol.

Nejvyšší správní soud má zatím na stole celkem osm stížností. Na rozhodnutí má patnáctidenní lhůtu, takže verdikt by měl být známý v polovině prosince. Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud. Podání k němu je nutné učinit do 60 dní. Ústavní soud žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá.

První kolo přímé volby prezidenta ČR se má konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

Martin Drtina, Jakub Šídlo, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme