Stížnost vymahačské firmy na náhrady právních výloh je u Ústavního soudu

Ústavní soud projedná neobvyklý případ. Se stížností se na něj obrátila společnost Grato z Mariánských Lázní, která vymáhá dluhy čtyř stovek černých pasažérů z ostravské hromadné dopravy. Vymahačská společnost si stěžuje, že místo toho, aby na pohledávkách vydělávala, naopak prodělává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Justice totiž od března právě v případě takových žalob nepřiznává náhrady právních výloh, a tak si je firma musí hradit sama. Kvůli tomu se dostala do mínusu, říká advokátka Ivana Sládková, která společnost Grato zastupuje:

„Ona když nedostane náklady právního zastoupení, tak to přesto těm právníkům musí zaplatit. Ten aparát na vymáhání pohledávky, ta žaloba, která musí mít náležitosti, to znamená i přílohy a všechno možné. Ona je v totálním mínusu, protože nemá, z čeho by to měla platit. Je to dotované jednotlivými vlastníky těch společností.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj názor na náhradu nákladů sdělila Radiožurnálu Iva Chaloupková z České advokátní komory

Podle Ústavního soudu má být u žalob šitých podle stejného vzoru, například když se ve formuláři mění jen jméno a výše náhrady, odměna za zastupování žalobce advokátem ve výši jednonásobku vymáhané sumy.

S tím souhlasí i advokáti. Iva Chaloupková z České advokátní komory ale upozorňuje, že náhrada nákladů řízení se přímo advokátů netýká.

„Náhrada nákladů řízení není odměna advokáta. Ty náhrady nákladů se přiznávají klientovi, který v tom sporu vyhrává. Odměna advokáta je věcí mezi klientem a advokátem a v podstatě tedy nezáleží na rozhodnutí soudu, zda přizná či nepřizná náhrady nákladů tomu klientovi,“ sdělila Radiožurnálu.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme