Stížnosti na regulérnost komunálních voleb zaznívají z Moldavy, Znojma či Kadaně

Pár hodin po skončení přepočítávání hlasů roste počet stížností na regulérnost komunálních voleb. Stěžují si například kandidáti sdružení, které v komunálních volbách soupeřilo se současným vedením obce v Moldavě. Přepočítávat se zřejmě budou obecní volby ve Znojmě. Dělnická strana v Kadani na Chomutovsku hodlá dokonce podat návrh na neplatnost voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů | Zdroj: ČTK

Do voleb v obci Moldava na Teplicku prý opět zasáhli lidé, kteří tam nežijí. Tvrdí to kandidáti ze sdružení, které v komunálních volbách soupeřilo se současným vedením obce. Podle nich na Moldavě hlasovali lidé, kteří se do vsi přihlásili těsně před volbami.

Na Moldavě bylo letos 165 oprávněných voličů. Podle Heleny Škutanové ze Sdružení nezávislých kandidátů za slušnost, úctu a pokoru je to dosti neobvyklé číslo. "Pokud já si pamatuji a dlouhou dobu jsem pracovala na obci, tak se tu počet obyvatel včetně kojenců pohyboval maximálně tak kolem 150," říká Škutanová.

Starosta Moldavy Josef Houdek odmítá, že by se do obce před volbami přihlásil větší počet lidí. Konkurenční sdružení podle něj pouze neuneslo svou porážku ve volbách, když získalo tři mandáty a Houdkovo sdružení tak bude mít v zastupitelstvu o jednoho člověka víc.

Lounští kriminalisté zase od pátku prověřují, jestli členka volební komise v obci Blažim na Žatecku neohrozila přípravu a průběh voleb v obci. Žena čelí podezření, že lidem nabízela dva tisíce korun, pokud do urny vhodí lístek, na kterém jim předem zaškrtla hlas pro KSČM.

Za komunisty totiž kandidoval manžel členky volební komise. Ta vše popírá. Údajně jde o výmysl ženy, s níž má velmi špatné vztahy. Starosta obce ještě v pátek ráno před otevřením volební místnosti zajistil pro všechny voliče v obci nové hlasovací lístky a celý incident tak podle něj hladký průběh voleb nenarušil. Komunisté nakonec získali v Blažimi jen jedno ze sedmi křesel v zastupitelstvu.

Obecní volby se zřejmě budou přepočítávat ve Znojmě. Požádá o to tamní Sdružení nestraníků. Získalo rovných 5 procent, po přepočtení na platné hlasy ale jednu setinu ztratilo, a těsně se nedostalo do zastupitelstva. Rozdíl zřejmě čítá jen několik jednotlivých hlasů a sdružení tak chce vyloučit pochybení nebo statistickou chybu. O případné žádosti bude rozhodovat krajský soud. Tu je možné podat do deseti dnů od zveřejnění oficiálních výsledků.

Nespokojenost se ozývá také z Kadaně na Chomutovsku. Tamní Dělnická strana podá návrh na neplatnost voleb. Město prý odmítlo vylepit její plakáty s volebním programem. Strana se tak nemohla prezentovat. Starosta města se ale brání, obec prý žádné vylepování neomezovala.

Tomáš Šácha, Marie Matúšů, David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme