Stížnosti proti volbám v Chomutově a v Liberci

Oficiální výsledky víkendových voleb zveřejnily Hospodářské noviny. Ode dneška tak běží 10denní lhůta pro podání případné stížnosti. Na soud se kvůli komunálním volbám v Chomutově obrátí tamní sociální demokracie. Zároveň podá stížnost Ústřední volební komisi. Výsledky voleb prý ale zpochybněny nebudou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

Podle předsedkyně okresního výkonného výboru Jany Vaňhové nebyli voliči ve volebních místnostech informováni o tom, že Jaroslav Říha už není členem sociální demokracie a je bez politické příslušnosti. Druhým krokem výkonného výboru bude podání stížnosti ústřední voelbní komisi na postup registračního úřadu protože podle nich neoprávněná osoba vyškrtla lídra z kandidáty sociální demokracie a tím byl výrazně ovlivněn průběh voleb v Chomutově. Sociální demokraté tu skončili na třetím místě a získali jen 8 mandátů v městském zastupitelstvu.

Výsledky komunálních voleb v Liberci zpochybnili zástupci tamní Volby pro město. Požádají proto soud o přezkoumání neplatných volebních lístků. Volba pro město získala 4 celé a čtyři desetiny procenta hlasů a do městského zastupitelstva se nedostala. Podle její zástupkyně Dagmar Mrugalové to mohlo být proto, že si členové volebních komisí v Liberci vyložili špatně volební zákon: "Protože se nám dostaly rozporuplné informace o tom, jak se nakládalo s lístky, kde byla zaškrtnuta strana a ještě byly udělané preference. Nám se donesly informace o tom, že to považovaly některé volební komise za neplatné. Takže jsme byli na městě žádat o vysvětlení. Tam říkali, že volební komise byly informovány správně, že ale ty obálky s neplatnými lístky nemohou rozdělat, jedině při soudním přezkoumání. Takže chceme požádat o soudní přezkoumání."

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Jarmila Kubíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme