Nová pravidla pro motorky: měření emisí končí, návštěva STK bude povinná každé čtyři roky

Motorkáři v Česku se dočkají zjednodušení povinností pro kontroly svých strojů. Od 1. října odpadne povinnost měření emisí u všech motocyklů. Uvolní se také pravidla pro kontroly na Stanicích technické kontroly, které budou u motocyklů nově povinné každé čtyři roky, místo současných dvouletých cyklů. Uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motorka Harley-Davidson | Foto: MaxxGirr/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Měření emisí bylo nyní povinné u motocyklů nad 400 kilogramů. Těch je podle údajů ministerstva v Česku registrovaných více než 7500. Na lehčí motorky se povinnost měření emisí nevztahovala. V Česku je celkem registrováno 1,12 milionu motocyklů.

Povinná výbava auta se mění. ‚Byl to byznys s lékárničkami, řidiče to obtěžovalo,‘ vysvětluje Ťok

Číst článek

„Chtěli jsme motorkářům vyjít vstříc. Jedná se zpravidla o hobby záležitost, a proto tyto stroje jejich majitelé zpravidla udržují ve velmi dobrém stavu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Vedle měření emisí ministerstvo uvolnilo pravidla pro motorky i pro kontroly na Stanicích technické kontroly (STK). Podle Neusara dlouholetá praxe ukázala, že u motocyklů postačí kontroly každé čtyři roky.

U nových motocyklů zakoupených po 1. říjnu pak bude první kontrola povinná až po šesti letech provozu, další budou následovat ve čtyřletých cyklech.

Pro motorkáře by podle ministerstva změny měly znamenat nejen úspory peněz za provedené kontroly, ale také usnadnění při vyřizování kontrol, jelikož mnoho provozoven měření emisí nebylo pro velké motorky dostatečně vybaveno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme