Sto dvanáct měst a obcí má nové znaky a vlajky

Sto dvanáct starostů převzalo v poslanecké sněmovně dekrety k novým vlajkám a znakům svých měst a obcí. Nové znaky a z nich odvozené vlajky měst a obcí musí vycházet z jejich místní historie, být historicky správné, jednoduché a vkusné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský znak Velké Kaniže

Městský znak Velké Kaniže

Člen expertní skupiny sněmovního podvýboru pro heraldiku a vexilologii Zbyšek Svoboda také připomněl, že návrhy znaků musí vypracovat odborníci.

„To znamená, že se příslušná obec obrátí na archiv nebo místní muzeum, kde si zjistí jaké mají historické tradice. Poté navážou styk s heraldikem, výtvarníkem a vexilologem, který jim to vykreslí,“ přiblížil proceduru Svoboda.

Vybraný návrh pak musí schválit celé zastupitelstvo. „Návrh nám pak pošlou a mi jej posoudíme,“ dodal Svoboda.

Novou vlajku a znak si například do Grešlového Mýta na Znojenmsku odváží i tamní starosta Ivo Hos. Na jejich znaku je zlatá mříž, dvouocasý lev a most. Pod jeho obloukem je ještě jeden netradiční symbol. Zlatá poštovní trubka.

„Symbolizuje to padací most přes řeku Jevišovku, lev pak představuje vlastníky obce. Přes naši obec vedla i císařskokrálovská cesta,“ vysvětlil Hos, jakou vazbu tyto symboly k jejich obci mají.

Dekrety starostům předávala první místopředsedkyně dolní komory parlamentu občanská demokratka Miroslava Němcová.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme