Sto tisíc lidí dostane papírové zdravotní knížky

Do 14 dnů budou k dispozici papírové zdravotní knížky. Oznámila to ministryně zdravotnictví Milada Emmerová s tím, že papírová knížka je určena především pro ty, kteří nepoužívají internet. Pojišťovny je začnou rozdělovat svým pojištěncům. Ze 100 000 výtisků jich část nabídnou zájemcům, zbytek rozdělí mezi pacienty s nákladnou léčbou. Opozice však projekt pokládá za zbytečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Ambrozek a Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

V papírové knížce bude mít pacient základní zdravotní údaje a přehled o všech předepsaných lécích. Podle ministryně Emmerové jde o variantu nemocničního chorobopisu, který bude mít člověk doma, a lékař získá po jeho prohlédnutí okamžitě přehled:

"V případě, že by musel lékař k němu do domácí péče, tak by ji pacient předložil a lékař by se okamžitě zorientoval, o jakého nemocného se jedná a podobně. Dalším záměrem bylo, aby se tam vyznačovaly léky, které nemocný aktuálně užívá."

Knížky mají také zamezit komplikacím při předepisování léků. Někdy se totiž stává, že pacient užívá zároveň několik druhů medikamentů, které se ale zároveň vylučují. Efektivita papírových zdravotních knížek se po roce vyhodnotí a pak by měly být zavedeny plošně.

Podle opoziční ODS jde ale o zbytečný a nic neřešící krok, řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu poslankyně Alena Páralová, která je za občanské demokraty ve sněmovním zdravotnickém výboru: "Budou znamenat zdvojení administrativy, další zbytečné náklady, přidělají akorát lékařům práci a vůbec nevyřeší problémy našeho zdravotnictví."

Zdravotních knížek bude zatím vytištěno 100 000. Vydání jednoho výtisku vyjde na zhruba 6,50 Kč, náklady celkem tedy činí asi 650 000 korun.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme