Stodolovi dostali definitivně doživotí

Vrchní soud v Praze s konečnou platností uzavřel případ největší série loupežných vražd v historii české kriminalistiky. Manželům Daně a Jaroslavu Stodolovým potvrdil nejvyšší možný trest - tedy doživotní vězení. Vraždící manželský pár z Kutnohorska má na svědomí osm lidských životů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manželé Stodolovi

manželé Stodolovi | Foto: Michal Kamaryt

Jaroslav a Dana Stodolovi své oběti likvidovali zvlášť brutálním způsobem - bili je, svazovali a nakonec uškrtili. Vybírali si starší bezmocné lidi. Soudce pražského Vrchního soudu Martin Zelenka se ztotožnil s názorem svých kolegů z Hradce Králové a manžele poslal definitivně na doživotí za mříže.

"Rozhodli jsme tak proto, že to byl svým způsobem výjimečný případ vyznačující se vysokým stupněm společenské nebezpečnosti, a samozřejmě muselo být přihlédnuto i k tomu, že se jednalo o déletrvající trestnou činnost, která byla ze strany obžalovaných jednoznačně motivována bezpracným ziskem."

Podle státního zástupce Karla Kučery je doživotí v jejich případě jediným možným trestem. "Kdyby, nedej bože, v této republice existoval absolutní trest, na tento případ by se celkem relevantně hodil."

Jaroslav Stodola během odvolacího soudu neřekl ani slovo. Díval se přímo na soudce. Při předčítání hrůz, které se svou manželkou spáchal, si několikrát utíral pot z čela. Dvakrát se podíval na svou manželku. Dana Stodolová se ale chovala naprosto chladně. Neprojevovala žádné emoce, po celou dobu se dívala do země. Ani ve chvíli, kdy soudce předčítal, jak brutálním způsobem vraždili staré lidi, se její výraz v obličeji nezměnil.

Stodolovi po vynesení rozsudku | Foto: Michal Kamaryt

Nad svým jednáním ale pohnutým hlasem nakonec vyjádřila lítost. "Chtěla bych se omluvit, je mi to líto a vím, že to nejde vrátit zpátky..." Jaroslav Stodola se možnosti promluvit před soudem vzdal.

Trest si budou odpykávat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Po dvaceti letech mohou požádat o propuštění za dobré chování. Dnešní rozsudek je definitivní a nelze se proti němu odvolat.

Soudní líčení překvapivě neprovázela žádná mimořádná bezpečnostní opatření. Je běžné, že u případů vražd jsou v soudní síni a jejím okolí maskovaní muži v černém. Nic takového ale dnes k vidění nebylo. V soudní síni byla pouze běžná justiční stráž.

Vraždícímu manželskému páru se poměrně dlouho dařilo unikat pozornosti policie. Na místech činů totiž manipulovali se stopami a snažili se navodit dojem, že šlo o náhlé úmrtí, nešťastné náhody nebo sebevraždy. Kutnohorští policisté případy čtyř zavražděných nejprve uzavřeli s tím, že jde o sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova.

Čtyři bývalé vedoucí pracovníky okresního policejního ředitelství navrhla Inspekce ministra vnitra obvinit z nedbalostního maření úkonu veřejného činitele. Státní zástupce se ale přiklonil jen ke kázeňskému trestu. Policejní prezident Jiří Kolář v souvislosti s touto kauzou nařídil přezkoumat všechny případy starších sebevražd.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme