Stodolovi zůstanou ve vězení do konce života

Manželé Stodolovi odsouzení za jednu z největších sérií vražd v historii naší kriminalistiky zůstanou ve vězení na doživotí. Nejvyšší soud dnes jejich dovolání zamítl. Stodolovi ztratili i šanci na podmínečné propuštění o deset let dříve. Za více než dvě desítky trestných činů, z nichž nejzávažnějších je osm vražd většinou starých lidí, je loni Vrchní soud v Praze poslal do věznice za doživotí. Stodolovi usilovali o zmírnění trestu na maximálně pětadvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Stodolová (vpravo) | Foto: Igor Šefr

Dovolání napadalo právní kvalifikaci pokusů dalších vražd, které manželé nedokonali nebo je pouze plánovali, a také některá zdůvodnění Vrchního soudu i znalců ovlivňující výši trestu. Dovolací soud v rozsudku Vrchního soudu Praha neshledal žádné z namítaných pochybení. Zdůraznil také, že vzhledem k vysoce nepravděpodobné možnosti nápravy obou vrahů není důvod pro zmírnění trestu. I obhájce Jaroslava Stodoly František Derik připustil, že s úspěchem příliš nepočítali. "Pan Stodola nechtěl být v zásadní kolizi, šlo mu jen o to, zda je možné docílit nějakého shovívavějšího přístupu. Jinak pan předseda zdůvodnil rozhodnutí velice profesionálně a jsem přesvědčen o tom, že pan Stodola s tím bude nějakým způsobem srozuměn."

Státní zástupce považuje trest za přiměřený. Navrhoval však, aby z rozsudku zmizelo ustanovení, podle kterého mohou Stodolovi požádat o podmínečné propuštění na svobodu až po 30 letech a ne po 20 letech, jak je u doživotí obvyklejší.

Jiří a Dana Stodolovi se v letech 2001 až 3 dopustili osmi loupežných vražd důchodců a dalších zločinů. Na většině z nich se podíleli oba. Stodola oběti usmrcoval, jeho žena mu pomáhala je svazovat, odstraňovat mrtvoly a zahlazovat stopy. Sama Stodolová zavraždila starou ženu v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. Stodola sám zabil důchodce na Kutnohorsku.

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme