Stodolovi zůstanou ve vězení do konce života

Manželé Stodolovi odsouzení za jednu z největších sérií vražd v historii naší kriminalistiky zůstanou ve vězení na doživotí. Nejvyšší soud dnes jejich dovolání zamítl. Stodolovi ztratili i šanci na podmínečné propuštění o deset let dříve. Za více než dvě desítky trestných činů, z nichž nejzávažnějších je osm vražd většinou starých lidí, je loni Vrchní soud v Praze poslal do věznice za doživotí. Stodolovi usilovali o zmírnění trestu na maximálně pětadvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Stodolová (vpravo) | Foto: Igor Šefr

Dovolání napadalo právní kvalifikaci pokusů dalších vražd, které manželé nedokonali nebo je pouze plánovali, a také některá zdůvodnění Vrchního soudu i znalců ovlivňující výši trestu. Dovolací soud v rozsudku Vrchního soudu Praha neshledal žádné z namítaných pochybení. Zdůraznil také, že vzhledem k vysoce nepravděpodobné možnosti nápravy obou vrahů není důvod pro zmírnění trestu. I obhájce Jaroslava Stodoly František Derik připustil, že s úspěchem příliš nepočítali. "Pan Stodola nechtěl být v zásadní kolizi, šlo mu jen o to, zda je možné docílit nějakého shovívavějšího přístupu. Jinak pan předseda zdůvodnil rozhodnutí velice profesionálně a jsem přesvědčen o tom, že pan Stodola s tím bude nějakým způsobem srozuměn."

Státní zástupce považuje trest za přiměřený. Navrhoval však, aby z rozsudku zmizelo ustanovení, podle kterého mohou Stodolovi požádat o podmínečné propuštění na svobodu až po 30 letech a ne po 20 letech, jak je u doživotí obvyklejší.

Jiří a Dana Stodolovi se v letech 2001 až 3 dopustili osmi loupežných vražd důchodců a dalších zločinů. Na většině z nich se podíleli oba. Stodola oběti usmrcoval, jeho žena mu pomáhala je svazovat, odstraňovat mrtvoly a zahlazovat stopy. Sama Stodolová zavraždila starou ženu v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. Stodola sám zabil důchodce na Kutnohorsku.

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme