V brněnské korupční kauze Stoka obvinila policie dalších 26 lidí a jednu firmu

V další větvi případu brněnské korupce na radnici Brno-střed detektivové obvinili dalších 26 lidí a jednu firmu. S informací přišly servery HN, Aktuálně.cz a Seznam Zprávy, které se odvolávají na dozorujícího žalobce Radka Mezlíka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jedná se o další větev případů, kdy před soudem skončil Jiří Švachula, bývalý politik za hnutí ANO.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna osoba je obviněna jako člen organizované skupiny, které hrozí sazba do 16 let. Ostatní mohou dostat až osm let vězení. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání 26 fyzických osob a jedné právnické osoby za systém poskytování úplatků, který se týkal Správy nemovitostí městské části Brno-střed,“ uvádí Mezlík pro server HNAktuálně.cz.

Bývalý brněnský politik Švachula podezřelý z korupce zůstane ve vazbě, soud se obává jeho útěku

Číst článek

Podle Mezlíka se jedná hlavně o stavebníky a živnostníky. Jedna osoba je obviněna jako člen organizované skupiny, které hrozí sazba do 16 let. Ostatní mohou dostat až osm let vězení.

Všechny soukromé a jedna právnická osoba jsou obviněny z trestných činů uplácení. Podle dozorujícího vrchního zástupce nejčastěji „za přijetí úplatku, účasti na organizované zločinecké skupině a ve všech případech jde ještě o zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky“. Uvedl to Mezlík pro Seznam Zprávy.

Úplatky se pohybovaly od 100 tisíc korun do dvou milionů. Ovlivněny měly být zakázky v objemu 130 milionů korun. Aktuálně.cz píše, že podle žalobce bude možné dosáhnout na dohodu o vině a trestu. To by ale znamenalo, že by se stíhaní museli k úplatku přiznat.

Kauza Stoka

Celkem je v kauze týkající se radnice Brno-střed nyní obviněno 40 lidí a firem. V hlavní větvi je to jedenáct lidí a dvě firmy. Jedním z hlavních obžalovaných je bývalý politik za ANO a radní Brna-střed Jiří Švachula. Ten stále zůstává ve vazbě.

Mezlík tvrdí, že objem manipulovaných zakázek je 330 milionů korun. „Tento ale nezahrnuje všechny zakázky, ze kterých měly plynout úplatky, a mohl být i přes půl miliardy,“ upozornil.

Celá kauza Stoky ale ještě nekončí. Podle informací Aktuálně.cz v nejbližších měsících dojde i k dalšímu rozšíření obvinění, ve které se policisté zaměří na větev kolem podnikatele Lubomíra Smolky.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme