‚Bylo předem dohodnuté, kdo vyhraje.‘ Klíčový svědek v kauze Stoka popsal ovlivňování zakázek

Klíčový svědek v kauze Stoka, obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani, začal v úterý u Krajského soudu v Brně rozkrývat fungování skupiny, která podle obžaloby ovlivňovala zakázky části Brno-střed.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíčový svědek v kauze Stoka, obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani, čeká na začátek jednání u Krajského soudu v Brně | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani vypověděl, že ho koncem roku 2014 po volbách oslovil dřívější známý, tehdejší politik za ANO Jiří Švachula, který se stal místostarostou městské části. Vyprávěl mu údajně, jak by se dalo vydělávat na obstarávání veřejných zakázek.

Talabani je klíčový svědek obžaloby jako spolupracující obviněný. Soud v úterý jeho výpověď přerušil, pokračovat se bude ve středu.

Bývalý místostarosta Brna-střed Liškutin přiznal u soudu přijetí úplatku v hodnotě 70 tisíc v kauze Stoka

Číst článek

Talabani uvedl, že mu Švachula poskytoval informace k zakázkám, Talabani je předával spoluobžalovanému podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který byl podle něj dohodnutý s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Firmy tak podle Talabaniho věděly, kdo bude osloven a do jaké částky se práce může provést. Za to měly platit desetiprocentní poplatek.

„Ty firmy měly jako soutěžit, ale bylo předem dohodnuté, kdo bude vítěz a bude předávat úplatek,“ uvedl Talabani. O úplatky se podle něj dělili.

‚Faltýnka jsem viděl dvě minuty‘

Obdobně to podle něj začalo fungovat u správy nemovitostí na radnici, když podnikatelé platili patnáct procent za zakázku, řekl. Švachula si z toho bral polovinu, vypověděl Talabani.

Později tento systém podle něj začal fungovat i u některých městských společností, které peníze vyplácely čtvrtletně. Šlo o Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno, všechny tři se na začátku hlavního líčení připojily s nárokem na náhradu škody.

Soudkyně se Talabaniho zeptala, zda nějaké informace o ovlivnění zakázek dostal od prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová se dotkla i jiné větve kauzy, o niž se zajímají kriminalisté. Talabaniho se zeptala, zda nějaké informace o ovlivnění zakázek dostal od prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka nebo jeho syna Jiřího, nebo zda jim předával nějaké peníze. Švachula totiž působil i v rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a podle dokumentů, na něž se už dřív odvolaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, měl s vedením ÚOHS přátelské vztahy.

Podle policie Švachula domlouval schůzky právě mezi lidmi z antimonopolního úřadu a vlivným politikem ANO Jaroslavem Faltýnkem.

„Faltýnka staršího jsem viděl dvě minuty na oslavě narozenin, nic víc. Mladšího jsem viděl jednou v kanceláři u pana Švachuly,“ uvedl Talabani.

Až 47 milionů korun

Talabani sám vypovídal celé dopoledne, odpovídal na dotazy předsedkyně senátu. Odpoledne přišli na řadu obhájci se svými dotazy.

Soud se začal zabývat brněnskou korupční kauzou Stoka. Švachula založení organizované skupiny popřel

Číst článek

Předsedkyně senátu následně hlavní líčení přerušila do středečního rána, kdy bude Talabani odpovídat na případné dotazy spoluobžalovaných. Obžalovaní také budou mít možnost se k výpovědi Talabaniho vyjádřit.

Před soudem stojí 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika hnutí ANO Jiřího Švachuly, který vinu odmítá. Ve své výpovědi dříve uvedl, že se stal obětí nátlaku Talabaniho, který u firem prý vystupoval jeho jménem.

Soud líčení zahájil v září po roce a půl od policejního zásahu na radnici městské části Brno-střed. Její bývalý místostarosta Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme