Cenné svědectví z důlního neštěstí ve Stonavě. Policisté vyslechli těžce popáleného horníka

Vyšetřovatelům se po třech měsících podařilo vyslechnout horníka, který pracoval na místě důlního neštěstí ve Stonavě na Karvinsku. Radiožurnálu to potvrdila státní zástupkyně Gabriela Slavíková. Zraněný muž má popáleniny na 65 procentech těla a léčí se v ostravské fakultní nemocnici. Koncem loňského roku při výbuchu metanu a požáru v dole zemřelo 13 horníků.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl ČSM, kde 20. prosince 2018 v oblasti 29. sloje explodoval metan a následně tam vypukl požár | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Tento člověk byl v dané době na místě, a tudíž dokáže podat nejpřesnější informace a popsat, jak celá situace na místě probíhala,“ řekla Radiožurnálu Slavíková.

,Těším se na procházky s vnukem.‘ Horník popálený při výbuchu v dole na Karvinsku už rehabilituje

Číst článek

Právě autentické svědectví přímo z místa činu je podle Slavíkové pro další vyšetřování klíčové. „A dále samozřejmě probíhají výslechy dalších pracovníků, kteří v daném místě pracovali v jiných směnách, aby se posoudilo, jakým způsobem byla, nebo nebyla dodržována bezpečnostní opatření,“ dodala.

Neštěstí vyšetřuje společný tým českých a polských policistů. Ti už vyslechli desítky svědků z obou stran hranice.

Vyšetřovatelé se ale nespoléhají jen na svědectví. „Jsou vyhodnocována data ze záznamových bezpečnostních zařízení dolu. Všechny klíčové informace jsou důležité pro posouzení, zda na místě byla, nebo nebyla dodržována bezpečnostní opatření, a zda ten výbuch byl skutečně shodou nešťastných okolností, nebo někdo to důlní neštěstí zavinil,“ popsala Slavíková.

Oběti stále v dole

Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. V oblasti 29. sloje explodoval metan a následně tam vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno, v nemocnicích skončili tři lidé.

Jeden byl ale propuštěn krátce po hospitalizaci, další pak později. Třetí i nadále zůstává v nemocnici. Ve středu ale zástupci Fakultní nemocnice Ostrava informovali, že se jeho stav zlepšuje a připravuje se na odchod domů.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů o několik dní později, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Těla zbývajících devíti horníků stále zůstávají pod zemí.

Po explozi se objevily spekulace, že se v podzemí zakrývala čidla metanu, těžební společnost OKD to ale striktně odmítla. Těžba se v nezasažených částech po explozi obnovila 27. prosince.

Andrea Brtníková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme