Stoprocentní způsob, jak zabezpečit školu, neexistuje, říká ústřední školní inspektor
Útok na střední škole ve Žďáru nad Sázavou vyvolal diskusi o zabezpečení škol v Česku. 26letá žena tam ráno zaútočila nožem na studenty obchodní akademie. Jeden mladík zraněním podlehl a dvě studentky jsou v nemocnici. Zraněn byl také zasahující policista.
V návaznosti na dnešní tragédii starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová z ČSSD navečer Českému rozhlasu potvrdila, že školy ve městě přijmou rázná bezpečnostní opatření.
„Rodič, když si zazvonil, že jde pro své dítě, byl přes nějaký elektronický systém do budovy vpuštěn. Tohle už nebude přicházet v úvahu, žďárské školy se uzavřou a v podstatě to bude velmi problematické a nepraktické. Ale nedá se nic dělat. Děti musíme ochránit, rodiče to od nás očekávají,“ uvedla.
Po útoku na škole ve Žse mluví o zabezpečení škol. Hosty ČRo byli školní inspektor Tomáš Zatloukal a policejní psycholožka Ludmila Čírtková
Útočnice byla v únoru propuštěna z ústavní péče, která jí byla před dvěma lety nařízena poté, co provedla obdobný útok na Opavsku. Politici mluví o systémovém pochybení a také se ptají, zda jsou školy dostatečně zabezpečeny.
Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala za bezpečnost žáků i pedagogů ve škole odpovídá ředitel. „Povinnost zabezpečení školy mu stanoví právní předpisy. Jsou ale pouze rámcové a dávají prostor řešit to každé škole podle individuálních podmínek. Takto to posuzujeme i my. To znamená, prošetřujeme, jakým způsobem jsou tyto záležitosti ve vnitřních předpisech stanoveny, ale zejména jak fakticky ve škole probíhají,“ popsal.
Premiér chce prověřit rozhodnutí soudu v případě útočnice ve Žďáru nad Sázavou
Číst článek
Pracovníci školní inspekce začínají prošetřovat také zabezpečení školy ve Žďáru nad Sázavou. Podle Zatloukala jsou už na místě.
„Zatím si vzali veškerou dokumentaci k tomu, jak po formální stránce škola řeší problematiku bezpečnosti. Po ukončení policejního vyšetřování posoudíme procesy v této oblasti. Do konce týdne bychom měli tu záležitost prověřit,“ upřesnil.
Policie dnes už uvedla, že v zabezpečení obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou neshledala žádný problém. Do budovy školy se dá vejít jen prostřednictvím čipů, které mají studenti a učitelé. To je podle Zatloukala jednou z možností bezpečnostního opatření.
„Je to vždy kombinace možných elektronických zábran a personálního zajištění. Z našich zjištění vyplývá, že zajištění bezpečnosti žáků v našich školách je na požadované úrovni. Domnívám se ale, že stoprocentně dostatečný způsob, jak zabezpečit školu, neexistuje,“ shrnul.
Proti podobnému pokusu se žádná škola zajistit nemůže
Podobný názor vyslovil i předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn. „Proti podobnému pokusu se asi žádná škola při sebelepších opatřeních zajistit nemůže.“
Podle něj nic nezmohou ani plošná opatření, o kterých hovořila starostka Žďáru nad Sázavou, která hodlá přitvrdit režim ve školách v celém městě.
Jsou školy v ČR dostatečně bezpečné? V ČRo diskutovali dětská psycholožka Ilona Gillernová a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn
„Měli bychom asi víc diskutovat o tom, co je ten normál zabezpečení školy, a podívat se na to, jaká je odpovědnost a kde končí odpovědnost školy, učitelů, ředitelů,“ naznačil.
„Protože v současnosti je všechno opravdu na učitelích a ředitelích. A jakkoli dobře nastavená interní pravidla tomu zabránit nemohou, ale ta odpovědnost tam zůstává. V dané chvíli si učitelé a ředitelé daleko více uvědomí, jak jsou zranitelní jako veřejní činitelé,“ dodal Kuhn.