Stoupá počet pohřešovaných dětí; Terezka je z Austrálie už zpátky doma

Na dnešní den připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí. V tento den roku 1979 beze stopy zmizel v New Yorku cestou do školy šestiletý chlapec. V České republice počet dětí, po kterých policie musela vyhlásit pátrání, roste. Jak tomu zabránit?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodina

rodina | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Nejlepší prevencí je, podle ředitelky nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové, poučené dítě: "Ať už od svých rodičů, nebo ze školy. Aby věděly, že nemají být důvěřivé, nemají se nikdy pohybovat tam, kde nejsou další rodiče s dětmi. Je celá řada věcí, které by mohly pomoci."

Policie v loňském roce vyhlásila pátrání po 8 700 dětech, to je o 500 případů více, než v roce 2006. Většina pohřešovaných dětí, podle Zuzany Baudyšové, pochází z těch, které jsou v ústavní výchově. "A to především v kategorii mladistvých. Jde o skupinu, která se už dostala do křížku s určitou kriminalitou."

Další skupinou jsou rodičovské únosy, a to jak vnitrostátní, tak i do ciziny. "Pátrání po těchto dětech, pokud jsou to manželství, kde jedna ze zemí není účastníkem haagských dohod, je tvrdým oříškem," připomněla Zuzana Baudyšová. Mezinárodní den pohřešovaných dětí si Evropa připomíná od roku 1986.

Terezka je zpátky doma

Zpět do Česka se včera večer vrátila unesená Tereza Charlie Vichnarová. O Velikonocích ji bez vědomí své bývalé manželky do Austrálie odvezl její novozélandský otec. Nicol Vichnarová se za šestiletou dcerou vydala 7. dubna. Několik týdnů pak čekala na setkání s ní. Poprvé se viděly u soudu, který o případu rozhodoval.

Australský rozsudek ve středu svěřil dítě do péče matky. V platnosti zůstává i rozhodnutí, že Terezu může vídat i její otec. Není ale pravděpodobné, že by se do Česka v blízké budoucnosti vydal. Zde mu totiž za provedený čin může hrozit trestní stíhání.

Milan Kopp, Ondřej Kapic Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme