Stovka pedagogů bude učit matematiku jinak. Lepší výuku zaplatí podnikatelé

Matematika by se brzy na základních školách mohla stát zábavnější. Až sto učitelů by předmět, který je mezi dětmi nejméně oblíbený, mohlo učit od nového školního roku poutavější formou. Na výuku jim chtějí finančně přispět odborníci a podnikatelé, kteří stojí za projektem Matematika s chutí. Právě od dnešního dne se do něj mohou přihlásit základní školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci posledního ročníku základní školy | Foto: Tomáš Adamec

Právě začíná hodina matematiky na pražské základní Veselé škole. Učitelka Lenka Pecharová se snaží vykládat počty, vzorce i geometrii dětem co nejzábavněji.

Školáci se učí na příkladech zvířat z pražské zoo a také běžných předmětech ze života.

„Snažím se, aby měli konkrétní představu o tom, co hodnoty znamenají. Takže třeba víme, že litr si představíme jako krabici mléka, 30 centimetrů jako pravítko a šest metrů jako délku naší třídy,“ vysvětluje Pecharová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projekt Matematika s chutí se zajímala reportérka Petra Benešová

Pro učitelku je projekt Matematika s chutí pro třetí až páté ročníky dobrou výzvou.

„Úplně mi to hovoří z duše, že je to snaha přiblížit matematiku dětem a umožnit jim, aby pracovaly na tom, co je baví. Hodně se mi na tom líbí taky množství osobností, které za tím stojí, třeba pan profesor Pavel Jungwirth a další. Myslím si, že je to pro děti velkým povzbuzením vidět, kam to člověk může dotáhnout s matematikou, a tak trochu tím i vzbudit jejich ctižádost,“ říká.

Sama si už vymyslela, jak by se zapojila do celonárodního projektu, který pořádá Institut pro sociální a ekonomické analýzy.

„Projekt mám už vymyšlený. Když jsme se víc věnovali přírodě, to bylo třeba víc pro slečny, takže teď bude techničtější a pracovní název je Cíle leteckých zájezdů. Chtěla bych se věnovat hlavně letadlům,“ prozrazuje Lenka Pecharová.

Dvouletý projekt Matematika s chutí bude fungovat jednoduše. Učitelé, kteří se do něj zapojí, si vyberou některou z nabízených metod, jak matematiku učit netradičně. S nápady na poutavou výuku mohou kantoři přicházet také sami.

Zajímavě by pak měli dětem matematiku vykládat alespoň tři měsíce. Nejlepší výuka bude finančně odměněna. Do projektu se základní školy mohou přihlásit do 6. července.

Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme