Stovky bytových družstev si nezměnily stanovy. Soudy to zatím tolerují

Stovky bytových družstev si stále nezměnily stanovy. Lhůtu přitom měly do konce června. Za nesplnění povinnosti jim v krajním případě hrozí i likvidace. Soudy jsou ale k opozdilcům zatím tolerantní a organizace netrestají. Upravená pravidla, podle kterých mají družstva fungovat, zavedl od ledna nový občanský zákoník a s ním související zákon o obchodních korporacích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelové sídliště

Panelové sídliště | Foto: Ladislav Bába

Problémy se změnou stanov řešilo například jedno z pražských bytových družstev. Červnový termín prý nebylo možné stihnout.

„Notáři byli obsazeni, takže to ujíždělo hlavně na tom. Pak byly dovolené, lidé byli na dovolených, takže jsme nebyli schopni členskou schůzi svolat. Takže se to muselo odložit na září,“ říká jeho členka Blanka Tauberová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bytová družstva promeškala červnovou lhůtu pro změnu stanov. Soudy to sice tolerují, ale varují, že otálet se nedá donekonečna

Stanovy, ve kterých si určí, jak budou nadále fungovat, tak schválí pod dohledem notáře až v polovině září. Podobný skluz mají další stovky bytových družstev.

Zatím se ale nemusejí obávat, že by jim za opoždění hrozily statisícové sankce. Soudy jsou přetížené a opozdilce teď netrestají.

„Městský soud v Praze nekoná žádnou plošnou akci, kterou by všechny firmy nebo družstva, která nesplnila tuto povinnost v půlroční lhůtě, postihl,“ vysvětluje soudce Městského soudu v Praze Tomáš Mottl a pokračuje:

„Na druhou stranu se nedá vyloučit do budoucna, že v některých jednotlivých případech k tomu soud přistoupí, a to zejména tam, kde k tomu bude zavdán podnět. Například z veřejnosti nebo i samotného družstva.“

Soud může družstva vyzvat, aby stanovy upravila v nějaké lhůtě. Pokud tak opakovaně neudělají, mohou skončit i v likvidaci.

Lhůta ale není jediný problém, který družstva řeší. Na to, aby mohla svolat členskou schůzi, musejí její termín vyvěsit na svých internetových stránkách. Pro některé organizace je to ale velký problém.

„Je tam problém ten, že my máme třeba v domě hodně starých lidí, kteří třeba internet nemají. Takže stejně budeme muset i nadále asi vyvěšovat a ještě dávat do schránek,“ říká jedna z předsedkyň bytového družstva, která chtěla zůstat v anonymitě.

Pokud tedy pozvánka nevisí na webu, nemusí být pak usnesení ze schůze platné.

Panelové sídliště | Foto: Ladislav Bába

„Znamená to tedy, že nenaplnění této povinnosti skutečně může mít za následek až neplatnost usnesení členské schůze, což může pro družstvo do budoucna znamenat vážný problém zejména tam, kde by se někdo například z členů družstva chtěl o toto soudit,“ dodává soudce Tomáš Mottl.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje, že některé nové povinnosti, které musejí bytová družstva splnit od nového roku, ještě upraví. Týká se to například podmínky stoprocentního souhlasu družstevníků se změnou stanov.

„V rámci urgentní novely pochopitelně odstraníme požadavek na jednomyslný souhlas,“ dodává náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Bytových družstev je v Česku téměř deset tisíc a hospodaří s více než půl milionem bytů.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme