Stovky dlužníků na výživném můžou přijít každý rok o řidičák. Jde o účinný způsob, tvrdí exekutoři

Asi 470 dlužníků na výživném může každoročně přijít o řidičský průkaz. Vyplývá to z odhadů Exekutorské komory. Soudní exekutoři mají možnost zastavit oprávnění od roku 2013. I když je to podle nich účinný způsob, jak lidi přimět splatit dluh, často ho nevyužívají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady

Doklady | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Ročně je přibližně 3600 exekučních řízení k vymožení výživného. Z toho 2700 řízení se týká výživného nezletilých dětí.

„V těchto případech exekutoři použijí nástroj vymožení výživného tou cestou postižení řidičského průkazu přibližně ve 470 případech,“ říká mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček.

Na Vánoce si půjčí až 17 procent Čechů, čtvrtina z nich už čelila exekuci

Číst článek

Exekutoři v rámci těch řízení, kdy jde o výživné u nezletilého dítěte, používají tuto možnost v jednom z pěti případů.

„Pozastavování řidičských průkazů je u těch případů, kdy dlužníci nereagují na výzvy. Je to až řekněme další krok k vymožení dluhu,“ dodává Vorlíček.

Řidičský průkaz není možné pozastavit těm dlužníkům, kteří ho potřebují pro zajišťování obživy. Jde třeba o profesionální řidiče nákladních aut a autobusů nebo taxikáře.

Celkem dluží Češi na výživném podle údajů Asociace neúplných rodin 13 miliard korun. Průměrně je to 80 tisíc korun na dlužníka.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme