Stovky lidí na Vsetínsku zůstávají po kalamitě bez elektřiny

Stovky lidí na severu Moravy zůstávají po včerejší sněhové kalamitě stále bez proudu. Nejvážnější situace je na Vsetínsku, poruchy na sítích vysokého i nízkého napětí tam zasáhly téměř dvě desítky obcí. V některých jsou obyvatelé bez elektřiny už více jak 48 hodin a potýkají se s velkými problémy. Škody energetiků i postižených firem půjdou do milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči odstraňují následky kalamity | Foto: ČTK

Přestože podle oficiálních informací energetiků měla být dodávka energie ve všech obcích obnovena do 12:00, sedmt obcí na Vsetínsku je ale stále bez proudu.

"Nesvítí linka od Rožnova až po Horní Bečvu a obce Velké Karlovice a Houslenky," uvedla mluvčí společnosti Severomoravská energetika Sylva Vidláková.

Práce v terénu podle ní ztěžují především stromy zaklíněné mezi dráty elektrického vedení. Zatím se stále odstraňují poruchy vysokého napětí. Teprve až skončí, může se začít pracovat na obnově sítí pro obce a drobné odběratele. "Je možné, že některá místa budou svítit až během zítřka," upozornila mluvčí.

Škody jsou obrovské. Jen na zařízení energetiky se odhadují na více jak pět milionů korun. Na miliony se vyšplhají také ztráty postižených firem. Problémy mají například chovatelé dobytka, kteří nemohou kvůli výpadku dojit krávy, a hrozí jim tak velké škody na zvířatech.

Pekárna v Ratiboři musela během výpadku elektřiny zlikvidovat téměř polovinu denní produkce. "Denně pečeme sedm osm pecí, takže tři po sobě jsme museli vyhodit," uvedl pracovník pekárny. Kalamita se výrazně dotkla i obchodníků s potravinami. Potraviny v nefungujících mrazicích boxech se zkazily, prodavačky prodávají potmě, v rukavicích a bez pokladen.

Kvůli výpadku elektřiny hrozila také evakuace bezmála 150 důchodců z domova v Karolince. Domov byl téměř 22 hodin bez vody, tepla a světla. O pomoc požádal hasiče, kteří zajistili vodu. Od středečního večera byl domov napojen na náhradní zdroj tepla. Milionové škody hrozí také sklárně v Karolince, kde je provoz kvůli poruchám výrazně omezen.

Vsetínský krizový štáb proto začal vytipovávat nejpotřebnější lokality, kde je nutné dodat náhradní zdroje elektřiny. Obce Karolinka a Velké Karlovice si urgentně vyžádaly 13 agregátů. Jsou potřebné pro zapojení plynových kotelen v obytných domech. "Zdá se, že těch zařízení nebude nakonec potřeba tak mnoho, jak se původně zdálo. Spousta situací se řeší individuálně, některé rodiny s dětmi se odstěhovaly na čas k příbuzným," řekla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Starosta Karolinky Tomáš Hořelica vidí vinu na straně Severomoravské energetické, která podle něj zanedbala prevenci. "Sněhu napadlo dvacet centimetrů, je pravda to, že ten sníh byl těžký, ale myslím si, že je zanedbaná údržba, že ČEZ nemá dobrým způsobem zajištěn servis a tyto následné věci," uvedl starosta.

Sněhová kalamita zasáhla sever Moravy v noci na středu. Jen na Vsetínsku museli hasiči během středy vyjíždět k více než 60 zásahům. Silnice a železnice na mnoha místech zablokovaly nejen spadené stromy a větve, které neunesly tíhu mokrého sněhu, ale také sloupy elektrického vedení. Dnes se situace výrazně zklidnila.

Martin Hromádka, Věra Hotařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme