Stovky lidí se na poslední chvíli registrují na úřady práce
Pracovníci úřadů práce mají tento týden napilno. Míří k nim totiž stovky lidí, kteří přišly o práci a nechtějí přijít o výhodné podpory v nezaměstnanosti. Od prvního ledna totiž začnu platit daleko přísnější podmínky. Podle nového zákona dostanou menší podporu v nezaměstnanosti například lidé, kteří dostali výpověď nebo odešli dohodou. Bez dočasné podpory se budou muset obejít ti, kteří dostali od zaměstnavatele odstupné.
Novinky se dotknou téměř každého, komu končí pracovní poměr na dobu neurčitou, nezávisle na tom, zda s výpovědí nebo návrhem na dohodu přišel zaměstnanec či zaměstnavatel. Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane příště nižší podporu. Ve standardní výši mu podpora zůstane jen tehdy, jestliže šlo o ‚vážné důvody‘.
O novinkách v podporách v nezaměstnanosti mluvil na Rádiu Česko Tomáš Jelínek z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy
„Změny nebyly vedeny snahou o zlepšení trhu práce, jeho flexibility, ale šlo o snížení deficitu. Stát hledal nějaké důvody, kde by mohl ušetřit. Když tedy sami odejdou bez vážných důvodů, nebude jejich podpora v nezaměstnanosti 65 procent původního platu, ale jen 45 procent. Vážné důvody jsou dány zákonem a prověřuje je úřad práce,“ vysvětluje s Tomáš Jelínek z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.
V případě, že dostane zaměstnanec odstupné, nepobírá po tu dobu podporu v nezaměstnanosti. Novinkou pak je také příspěvek pro ty uchazeče o práci, kteří se rozhodnou podnikat. Od státu dostanou speciální příspěvek, a to jednorázově na dobu až pěti měsíců.
Například v Pardubicích bude úřad práce otevřený i na Silvestra. „Na úřadu práce se mezi svátky pracuje,“ potvrdil ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.
„Největší skupinu nezaměstnaných tvoří lidé se základním a středním odborným vzděláním. Obecně platí, že čím starší lidé jsou, tím větší mají problémy práci sehnat. V určitých obdobích roku, kdy končí absolventi, ale toto neplatí,“ pokračuje jelínek a dodává:
Podnikům se dlouhodobě nedostává technických pracovníků, tedy absolventů středoškolských technických oborů. Kraj od kraje se ale požadavky mění v závislosti na struktuře místního průmyslu.“