Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení obce nacisty

Stovky lidí si dnes dopoledne v Ležákách připomněly tragické události před 69 lety. Ležáky byly v rámci nacistického programu genocidy českého obyvatelstva za pomoc parašutistické skupině Silver A vypáleny a zničeny, obyvatelé popraveni a děti deportovány do koncentračních táborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ležáky

Ležáky | Foto: Miloš Doležal

Do Ležáků dorazili například předseda senátu Milan Štěch, předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, zástupci ministerstev nebo ambasád různých zemí. Samozřejmě přišli také pamětníci 2. světové války, legionáři nebo členové českého Svazu bojovníků za svobodu. Pietní akce se musela obejít bez závěrečného seskoku parašutistů české armády, který byl zrušen kvůli nepřízni počasí.

Hned ráno získalo několik lidí ocenění za to, že se v poválečné i současné době zasadili o to, aby se na události v Ležákách nezapomnělo. Mezi oceněnými, kteří dostali odznak, je například in memoriam Lucy Doležalová, která pomáhala přeložit do angličtiny knížku o Ležákách. Dále je to bývalá předsedkyně místního národního výboru Marie Striková, která se za minulého režimu starala o ležácký památník.

Ocenění dostal také Jan Rýdl. Ten každoročně pořádá běh Lidice – Ležáky, který se běhá už od 70. let. Odznak dostalo i několik dalších zaměstnanců památníků a osob, které s ním spolupracují. Mimo jiné například člověk, který se už 40 let stará o ozvučení vzpomínkové akce.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942, čtrnáct dní po vypálení Lidic, v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Právě z Ležáků vysílal v prvních měsících roku 1942 radiotelegrafista parašutistické skupiny Silver A Jiří Potůček depeše do Londýna. Kvůli zradě Karla Čurdy ale došlo k roztržení odbojové sítě na Pardubicku.

Téhož dne nacisté v Pardubicích popravili 33 dospělých, 13 dětí odvlekli do vyhlazovacího tábora Chelmno. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, 1 a 2,5 roku. Ušetřeno bylo i několik mužů, kteří v té době pracovali v rámci totálního nasazení v Německu.


Ležáky

Alice Kottová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme