Stovky lidí v Hradci Králové opět zůstaly bez tepla

V Hradci Králové dnes ráno opět ocitly stovky domácností bez tepla a teplé vody. V podvečer se totiž nedaleko opravované poruchy při napouštění potrubí objevily další netěsnosti. Havárie jiné části horkovodu postihla krajské město již v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havárie teplovodu v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

Dnes praskl horkovod o průměru 25 centimetrů na křižovatce Haškovy a Chelčického ulice v centru města. Bez tepla se vedle asi 1240 domácností ocitlo například také hradecké vlakové nádraží, hotel Černigov a některé školy.

Potrubí dělníci opravují přímo v kanálové chodbě, silnici kopat nemuseli. Závadu se jim odpoledne sice podařilo opravit, ale po napuštění vody se nedaleko poruchy objevily další drobné netěsnosti. Dělníci proto vodu museli vypustit a praskliny zavařit.

Mluvčí společnosti International Power Opatovice Pavel Hypius odhadl, že pokud nenastanou další komplikace, mohlo by teplo do domácností a dalších institucí dorazit do půlnoci. Teplota v krajském městě se celý den pohybovala několik stupňů pod bodem mrazu.

Při nedělní havárii praskl ráno horkovod o průměru půl metru ve Veverkově ulici. Dodávky tepla po této havárii se v Hradci Králové podařilo zcela obnovit dnes ráno. Podle Hypiuse mohla nedělní porucha za dnešní problémy. "Vypadá to, že ty dvě věci skutečně spolu souvisí a že ta porucha, kterou opravujeme dnes, je svým způsobem důsledkem hydraulického rázu, ke kterému došlo při včerejší události," uvedl mluvčí.

Dnešní havárie byla svým rozsahem výrazně menší, protože nedělní porucha způsobila pokles tlaku v celé teplárenské soustavě opatovické elektrárny. Výpadek dodávek tak v neděli postihl i domácnosti v Pardubicích a Chrudimi. Žádné z hradeckých domácností, které byly bez tepla do dnešního rána, se nynější výpadek netýkal.

Poslední velká havárie postihla opatovickou soustavu v listopadu 2002, kdy zřícená střecha opatovické elektrárny vyřadila z provozu všech šest kotlů. Havárie na téměř dva týdny zasáhla 200.000 lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Nejhorší situace byla v Hradci Králové, kde nefungoval žádný záložní zdroj.

Martin Hromádka, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme