Stovky měst a vesnic po celé republice vyvěsí vlajku pro Tibet

Na stovkách úředních budov po celé republice se odpoledne objeví tibetské vlajky. Třiapadesáté výročí krvavě potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci sice připadá na sobotu 10. března, na mnoha místech ale akce Vlajka pro Tibet začíná už dnes. Míst, kde jsou symboly Tibetu vidět, přitom každým rokem přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Tibetu | Foto: Ladislav Bába

Například břeclavská radnice vyvěsila vlajku okupovaného Tibetu už v osm hodin ráno. Před radnicí bude viset už podruhé.

„Tibetskou vlajku nekoupila tato radnice, koupila ji předešlá radnice, ale vždycky to vyšlo tak, že na vyvěšení nakonec nedošlo. My, když už tu vlajku máme, ji samozřejmě vyvěsíme. My sdílíme ty hodnoty, které s vyvěšením této vlajky souvisí,“ říká starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

K akci se připojí také většina velkých měst v Libereckém kraji, jako jsou Liberec, Semily, Česká Lípa, Harrachov, Hrádek nad Nisou nebo Železný Brod. Dříve tibetskou vlajku vyvěšoval také Jablonec nad Nisou, loni ale uzavřel smlouvu o partnerství s jihočínským městem Pej-chaj.

Od smlouvy si město slibuje, že se jabloneckým sklářským a bižuterním firmám podaří proniknout na čínské trhy. Chce také přilákat turisty.

Náměstek královéhradeckého hejtmana zase neuspěl

Opět se nepřipojí ani Královéhradecký kraj. Zastupitelé už v lednu zamítli návrh náměstka hejtmana Vladimíra Dernera, který prosazuje vyvěšení vlajky každým rokem – a zatím každý rok neúspěšně.

Letos byla pro většina 17 zastupitelů, potřeba ale bylo 23 hlasů. Derner proto před polednem vyvěsil vlajku alespoň za okna své kanceláře na krajském úřadě. Hejtman Lubomír Franc nechtěl počínání svého náměstka komentovat. Jen řekl, že se jedná o jakýsi každoroční kolorit.

Evropané začali symbolickým vyvěšením tibetské vlajky dávat najevo svůj nesouhlas s čínskou okupací Tibetu v polovině 90. let. Pravidelně se připojuje i Česká republika. Jen vloni takto Tibeťany podpořily víc než čtyři stovky obcí a měst. Při povstání proti čínské okupaci zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů.

Devátým dnem dnes také pokračuje festival ProTibet, v rámci kterého se večer v ostravském centru Harmonie uskuteční koncert relaxační hudby.

„Vystoupí Vanda Nečasová a Míla Bartusková a budou mít koncert hlavně na tibetské mísy. Kromě tibetských mís, kterých tam bude několik desítek, se můžou návštěvníci podívat také na různé další typy zvonků a různých hudebních nástrojů. Celý koncert bude hlavně o odpočinku, o relaxaci, o uklidnění se, o meditaci,“ přibližuje Jana Neboráková z pořádajícího sdružení M.O.S.T.

Ivana Bernáthová, Gabriela Grmolcová, Václava Marešová, Jiří Fremuth, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme