Stovky mladých křesťanů přijaly u příležitosti Letnic svátost biřmování

Více než stovka mladých lidí dnes ve svatovítské katedrále v Praze prosila o dar moudrosti, zbožnosti, síly nebo umění. Při bohoslužbě ke slavnosti Letnic tam z rukou kardinála Dominika Duky přijala svátost křesťanské dospělosti, biřmování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biřmování | Foto: Vladimír Němec

Naděje a očekávání byly vidět z plně obsazených lavic svatovítské katedrály těsně předtím, než s úderem desáté hodiny ranní začala mše.

Všech 106 biřmovanců a jejich kmotři si nejprve vyslechli evangelium a poté k nim v kázání krátce promluvil kardinál Dominik Duka. Připomněl jim, aby usilovali o sedm darů Ducha svatého.

Přehrát

00:00 / 00:00

V katedrále sv. Víta v Praze bylo dnes biřmováno 106 mladých lidí. V Brně přijalo svátost křesťanské dospělosti téměř 200 věřících z jižní Moravy

„Prosme, abychom se skrze dar moudrosti uměli správně rozhodovat. Abychom skrze dar rozumu řádně porozuměli Božímu slovu. Prosme, abychom skrze dar rady uměli najít východisko z obtížných situací,“ řekl.

Ze všech ctností přitom pražský arcibiskup vyzvedl jednu - statečnost.

„Statečnost, o které mluví Duch svatý, není zaťatost, nenávist vůči protivníkovi. Statečnost znamená stát v pravdě toho, který řekl: Já jsem cesta, pravda.“

A právě to oslovilo i studenta Petra Kronajzla z Prahy. Za svého biřmovacího patrona a životní vzor si proto vybral františkánského světce Maxmiliána Kolbeho.

„Je to mučedník z 20. století. V koncentračním táboře se rozpočítávalo, každý desátý člověk šel na smrt. A právě on se vyměnil s jedním otcem mnoha dětí. Šel tam místo něho,“ vysvětlil Kronajzl.

Věřící mladík tak přijal jméno Maxmilián, když ho kardinál Duka tímto jménem oslovil a pomazal ho svěceným olejem na čele. Nakonec ještě jako připomínku dostal posvěcenou rudou růži.

Slavnostní letniční bohoslužbu sloužil také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. V katedrále svatých Petra a Pavla udělil svátost biřmování téměř dvěma stovkám lidí z jižní Moravy.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme