Stovky policistů budou u přechodů chránit bezpečnost školáků

Začátek nového školního roku se kvapem blíží a do pražských ulic se vrátí děti s brašnami na zádech. Proto se ani to letošní zahájení povinné školní docházky neobejde bez preventivních a kontrolních akcí dopravních policistů a oddělení BESIP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

značka přechod pro chodce | Foto: Marián Vojtek

Bezpečnost a dopravu v pražských ulicích bude v následujících dvou až třech týdnech sledovat několik stovek policistů. Zaměří se především na provoz kolem škol, dodržování rychlosti ze strany řidičů a správné přecházení vozovky u chodců.

Podle Kateřiny Budínové, vedoucí oddělení BESIP, jsou pro děti i jejich rodiče připraveny dvě vzdělávací kampaně: "Jsou to akce Cesta do školy a Bezpečně do školy. Před školami u rizikových míst, jako jsou přechody, budou naši koordinátoři s promo stany. Budou rozdávat informační a reflexní materiály nejenom dětem, ale i rodičům, protože rodiče, kteří vozí ty děti do školy, tak často zapomínají na poutání dětí, na to, že by opravdu měli zpomalit před přechody, dávat dětem přednost a uvědomit si, že děti jsou po prázdninách nepozorné a zvlášť pro děti prvních tříd je to poměrně výrazná změna."

Právě pro rodiče prvňáků má Jan Melša z Policejního prezidia České republiky několik užitečných rad: "Rodiče by především měli vědět, kudy dítě do školy půjde, projít si s ním trasu, ale samozřejmě i vědět, jakým způsobem se chová v provozu. Neměli by podcenit ani preventivní opatření, to znamená reflexní prvky na oblečení a dbát skutečně na výchovu dítěte, aby vědělo, jakým způsobem se má v provozu chovat a co mu hrozí."

Mezi nejčastějších chyby dětí v silničním provozu patří podle odborníků přecenění svých schopností a nepozornost. Děti nedokážou odhadnout rychlost přijíždějícího auta a vzhledem k psychické nezralosti nedokážou předvídat dopravní situaci. Chování dětí také výrazně ovlivňuje postoj rodičů. Ti by tedy měli být svým potomkům vzorem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky policistů budou u přechodů chránit bezpečnost školáků

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme