První máj v Česku i ve světě: stovky policistů v ulicích, potyčky a politické agitace

Stovky policistů měly v pondělí pohotovost kvůli nahlášeným shromážděním. Lidé, kteří do centra Prahy pojedou autem, by měli počítat s dopravními omezeními.

Praha (Aktualizováno: 17:45 1. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti extrémismu v Brně. | Zdroj: ČTK

Řada demonstrací a shromáždění vylákala do ulic v Praze i v dalších městech po celém Česku tisíce lidí. Ti mohli na tradičním setkání komunistické strany potkat například tančící růžovou kočku (odkaz v online reportáži) i bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše.

Na Petříně se s voliči potkala ODS, v Riegerových sadech Svobodní, několik měst navštívil premiér Bohuslav Sobotka a členové hnutí ANO si pronajali loď.

Kromě poklidných setkání a veselého studentského majálesu musela ale policie řešit i několik incidentů. V Brně se asi stovka příznivců krajní pravice sešla na náměstí Svobody. Stejný počet dorazil i jejich odpůrců, kteří si přichystali taneční vystoupení nebo bubnování. Potyčku mezi nimi musela řešit policie.

V Praze pak průvodu Bloku proti islamizaci nedovolila policie vézt muže představujícího zajatce Islámského státu. Tak se s nim účastnici alespoň vyfotili, a do klece pak zavěsili figurínu.

Na tyto i další události dohlížela policie. „Prioritou policie bude zajištění bezpečnosti, plynulosti silničního provozu a dohled nad veřejným pořádkem. Policisté v této souvislosti upozorňují Pražany i další návštěvníky metropole na možné dopravní komplikace v souvislosti se zajišťováním jednotlivých akcí a doprovody oznámených pochodů. V tomto ohledu policie občanům doporučuje sledovat aktuální dopravní informace na běžných informačních portálech," řekla Radiožurnálu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Události v Praze

09:45 - Shromáždění občanů k 1. máji - Svátku práce. Pořádá KSČM na Výstavišti.

10:00 - Na Ovocném trhu a v areálu historického Karolina proběhne 1. května pátý ročník tradičního studentského festivalu. Tomu jako vždy předchází Majálesový průvod 2017, který vychází po desáté od Sovových mlýnů.

13:00 - 1. máj s ČSSD na Střeleckém ostrově. Zúčastní se ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, místopředseda strany Petr Dolínek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

13:00 - Oslava 1. máje se Svobodnými v Riegrových sadech.

13:00 - Tradiční prvomájové setkání s ODS na Petříně. Akci zahájiů předseda strany Petr Fiala.

14:00 - Sjednocený prvomájový průvod. Pořádá Blok proti islamizaci. Pochod začal na Letné a končí na náměstí Jana Palacha.

14:00 - Oslava svátku práce, politický mítink DSSS před hlavním nádražím.

14:00 - Prvomájová akce pražské ANO. Akce by se měli zúčastnit předseda strany Andrej Babiš, ministr obrany Martin Stropnický, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministr životního prostředí Jiří Brabec. Místo: salonní loď Nepomuk.

16:00 - Z náměstí Republiky startuje recesistický průvod Svátek práce Andreje Babiše. Cíl je podle organizátorů v nadsázce ukázat možné důsledky zrodu jednoho "vůdce", který koncentruje obrovskou moc. Pochod skončí v 17:00 na Staroměstském náměstí. Pořádají spolky Politika a Svědomí, OPEN-DOORS a EEIC - East European Information Centre.

Eliška Malinská, Václav Štefan, Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme