Stovky tisíc Čechů trpí cukrovkou. Každým rokem nemocných přibývá

Dnešek je Světovým dnem diabetu. Vážnou nemocí trpí v České republice zhruba jeden milion lidí a jejich počty kvůli hektickému životnímu stylu rok od roku rostou. Podle lékařů jsou proto důležité preventivní prohlídky, při kterých je možné nemoc odhalit včas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Františ, kterého cukrovka připravila o čtyři prsty levé nohy a o část chodidla na pravé noze | Foto: Lucie Maxová

S cukrovkou už deset let bojuje i šestašedesátiletý Josef Františ z Jihlavy. Kvůli nemoci přišel o čtyři prsty levé nohy a o část chodidla na pravé noze. Bez francouzských holí se tak neobejde.

„Na tu patu samozřejmě šlápnout moc nemůžu, aby se nevyvrátila do boku. Takže chodím, můžu se pohybovat venku, ale na tu nohu se můžu opřít pouze tak dvaceti procenty,“ vysvětluje.

Při chůzi mu proto pomáhá i jeho žena Libuše, se kterou je už 44 let. „Protože si nenakoupí, nic si neudělá, všechno mu musím nosit, do koupelny s ním musím,“ vypočítává žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Maxová přináší příběh Josefa Františe, který onemocněl cukrovkou

Josef Františ připisuje cukrovku hlavně cigaretám, kterých při své profesi vykouřil desítky denně.

„Kouřil jsem první ligu, k tomu se přiznávám. Byly to i dvě krabičky denně. Protože jako mistr na stavbě jsem rukama nepracoval, tak jsem pracoval hlavou – a cigareta za cigaretou,“ svěřuje se důchodce.

Stejně jako stovky dalších lidí, ani on neměl o nemoci nějaký čas vůbec ponětí. Přišel na ni náhodou, když začal hubnout a bolely ho nohy. Při prohlídce pak lékař zjistil, že trpí právě cukrovkou.

Následovala okamžitá změna jídelníčku. „Hlavně jsem přestal jíst tučná jídla jako bůček a podobně,“ říká pan Františ. Právě zdravá strava a samozřejmě i pohyb jsou podle lékařů nejlepší prevencí cukrovky.

Lucie Maxová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme