Stovky zraněných turistů ošetřila horská služba v létě na českých horách

Úrazy hlavy, dolních končetin, ale i pohmožděniny. To jsou i letos v létě poranění, která nejčastěji zaměstnávají záchranáře na českých horách. Horská služba má v letošní sezóně za sebou už stovky zásahů u zraněných turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava - Prášily | Foto: Helena Hilmerová | Zdroj: Český rozhlas

"Letošní počet zásahů horské služby při letních úrazech je kolem 900. Je vidět, že se sezona vyvíjela trochu zvláštním způsobem. Zhruba do poloviny července nebyly české hory moc navštěvovány. Ale od té doby do současnosti nastal boom v návštěvnosti. Bohužel nám se to projevuje právě na počtu úrazů," řekl Radiožurnálu ústřední náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Velké množství úrazů museli ošetřit členové horské služby například na Šumavě. "Statistice vévodí cyklistika, na druhém místě je pěší turistika. Šumava má dneska dvojnásobný počet úrazů ve srovnání s ostatními horami," uvedl Brožek.

V Krkonoších je zase nejvíce úrazů u pěších turistů. I tam má ale horská služba za sebou výjezdy k velmi vážným poraněním. "Musel už několikrát zasahovat vrtulník. U nás se létá paragliding a ty úrazy bývají většinou těžšího charakteru," říká Pavel Jirsa z Krkonošské horské služby.

Úrazy při adrenalinových sportech zaměstnávají také záchranáře v Jeseníkách či Orlických horách.

Přečtěte si také:
Činnost Horské služby má po 15 letech oporu v zákoně
Cvičení Horské služby v Krkonoších způsobilo fámu o skutečné lavině
V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty
Češi zřejmě budou za pomoc Horské služby platit

Martin Pařízek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme