Volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl soud. Vítězné hnutí narušilo předvolební kampaň

Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné. Došel k závěru, že vítězná Strakonická Veřejnost narušila předvolební kampaň. Podle stížnosti, kterou podal jeden z neúspěšných kandidátů do zastupitelstva Karel Jánský, byla v radničním zpravodaji i na výlepových plochách hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno.

Aktualizováno Strakonice (Aktualizováno: 19:20 20. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakonice

Volby ve Strakonicích jsou podle soudu neplatné. | Foto: Miroslav Tichák

Do nových voleb a ustavení nového zastupitelstva by měl město řídit dosavadní starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) s radou, byť s omezenými pravomocemi.

Českobudějovický krajský soud v úterý zveřejnil dvaatřicetistránkové usnesení, v němž uvedl, že volby ve Strakonicích byly v rozporu se základními právy garantovanými Listinou základních práv a svobod a Ústavou České republiky, neboť byla potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Strakonická veřejnost v říjnových volbách získala 51,1 procenta hlasů a v 21členném zastupitelstvu ji výsledek zajišťoval 16 mandátů.

Nejen Praha či Brno: vítězové voleb jdou do opozice také v devíti okresních městech

Číst článek

„Nemůžu tomu stále věřit. V ničem jsme nepochybili a nic špatného jsme neudělali. Podle nás měl každý (politický subjekt) rovnou šanci,“ řekl Hrdlička.

Dodal, že rozhodnutí soudu částečně omezí chod města. Rada může schvalovat zakázky do objemu 200 000 korun, veškeré zásadní věci spadají do kompetence zastupitelstva. „V důsledku toho jsme paralyzováni. Můžeme teď ve Strakonicích maximálně rozhodovat o pronájmech městských bytů a podobně,“ uvedl.

Dodal, že město bude muset příští rok začít hospodařit s rozpočtovým provizoriem.

'Logické vyústění'

Podle Karla Janského, jenž podnět soudu dal, je rozhodnutí logickým vyústěním situace. Domnívá se, že si vládnoucí Strakonická Veřejnost, která říjnové komunální volby vyhrála, přisuzovala městské projekty jako vlastní.

Janský míní, že tímto postupem musela zmást veřejnost. Navíc souhlasí s rozhodnutím soudu v tom, že Strakonická Veřejnost narušila regulérnost předvolební kampaně.

„Například se stalo, že město slavnostně otevíralo nové parkoviště. A u něj vlála vlajka Strakonické Veřejnosti. A takových případů bylo více. Strakonická Veřejnost začala veškeré městské věci propagovat jako svoje,“ uvedl Janský.

Dodal, že v předvolební kampani byly poškozeny politické subjekty tím, že neměly stejné možnosti jako Strakonická Veřejnost. Hnutí současného starosty Břetislava Hrdličky následně ve volbách získalo 51,1 procenta hlasu.

„Domnívám se, že řadu voličů ten postup Strakonické Veřejnosti ovlivnil,“ uvedl Janský.

Nová registrace subjektů

Opozice usnesení soudu vítá. „Beru to jako první signál toho, že někdo skutečně poukázal na to, že se ve Strakonicích už delší dobu postupuje protizákonně. Je to bohužel pouze špička ledovce. Těch protizákonných věcí je mnohem více,“ řekl Pavel Vondrys z hnutí Jihočeši 2012, jenž v minulém volebním období patřil jako opoziční zastupitel mezi největší kritiky vládnoucí Strakonické Veřejnosti.

Termín nových voleb určí ministerstvo vnitra. Politické subjekty se budou muset opět znovu registrovat na strakonickém městském úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme