Strakonická se opět otevřela. Po úniku kyseliny z náklaďáku je možné místem pomalu projíždět

Strakonická ulice v Praze ve směru z centra byla v úseku od Dostihové ulice po Lahovický most uzavřena. Důvodem byla uniklá aminokyselina, která se přidává do krmiv pro drůbež a prasata. Původně se měla silnice znova otevřít až v neděli, Technická správa komunikací ji však stihla znova otevřít v pátek krátce po 18. hodině. Momentálně se kolony začínají pomalu rozjíždět.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:25 12. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měla by být zprovozněna po 17. hodině, až bude osazeno dopravní značení, které bude v místě znečištění snižovat rychlost na 50 kilometrů v hodině a upozorňovat na nebezpečí smyku,“ řekla v pátek odpoledne Radiožurnálu mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Podle informací serveru iROZHLAS se kvůli dopravním kolonám rozmisťování značek zpozdilo, otevření se tedy posunulo zhruba na 18. hodinu. Vzniklé kolony se začaly pomalu rozjíždět, autobusové linky by měly začít obsluhovat i zrušené zastávky.

Únik koncentrované kyseliny

„V pátek ráno vytekla z nákladního vozidla koncertovaná kyselina na Strakonickou ulici. Vzhledem k tomu, že kyselina reaguje s vodou, bylo nutné ji nejprve odstranit mechanicky. K úniku do kanalizace ani do vody nedošlo,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu.

Podle specializované společnosti Dekonta, která se podílí na likvidaci látky se jedná o aminokyselinu. „Podle informací, které mám a které nemusí být definitivní, se jedná o aminokyselinu. Přidává se do krmných směsí pro drůbež i prasata,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Vojtěch Musil z enviromentální společnosti Dekonta, která se zabývá sanací kontaminovaných lokalit.

Mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská později upřesnila, že se na vozovku dostal výživový koncentrát, jehož součástí je methionit, což je jedna ze základních aminokyselin tvořících bílkoviny.

Rozlitý výživový koncentrát pro dobytek uzavřel v Praze Strakonickou ulici. MHD nabírá zpoždění

Číst článek

Někteří řidiči ráno do koncentrátu svými vozy najeli. „Látka silně zapáchá, kontaminované pneumatiky vozidel, která látkou projela, oplachujte velkým množstvím vody s mýdlovým - zásaditým roztokem,“ radil jim mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči museli látku odstraňovat asi v úseku o délce asi tří kilometrů. Poté místo předali specializované jednotce společnosti Dekonta.

Kavka také vysvětlil, proč je koncetrát tak nebezpečný. „Tím, že to je koncentrát, má to účinky ve styku s vodou žíravé. Ve styku s menším množstvím vody to může způsobit rozleptání a případně to uvolňuje extrémní zápach," dodal.

Po uzavření Strakonické se objevily spekulace, že mělo jít o kyselinu máselnou. „To by půlka Prahy nemohla dýchat. Kyselina máselná je mimořádně zapáchající věc,“ odmítl to Vojtěch Musil z Dekonty.

Policisté od rána odkláněli dopravu přes Dostihovou ulici, objízdná trasa vedla také po ulici K Barrandovu a po Pražském okruhu.

Odklonem dočasně jezdily i autobusy MHD linek 129, 172, 241, 244, 246, 247, 261, 314, 317, 318, 321, 334, 338, 360, 361 a 390. Všechny spoje nabíraly značné zpoždění v obou směrech.

Ulice Strakonická je na Lahovickém mostě směrem z centra zcela uzavřena. Policisté dopravu odklání do ulice Výpadová směr Radotín.

08:16 – 12. 10. 2018

3 5

 

cen, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme