Strana LIDEM chce změnit pravidla ve sněmovně, aby vytvořila klub. ČSSD je proti

Změna jednacího řádu sněmovny má straně LIDEM umožnit vytvoření vlastního poslaneckého klubu, i když nemá dostatek členů. O předloze, kterou opozice tvrdě kritizuje a označuje ji za politickou korupci, by dnes měli hlasovat poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake při brífinku po jednání strany LIDEM | Foto: Filip Jandourek

Pokud změnu schválí, počet členů nutných pro vytvoření klubu by se mohl snížit z deseti na šest.

Strana LIDEM by pak například mohla získat prostory pro svá jednání a také možnost vystoupit ve sněmovních debatách s přednostním právem.

„Nám jde hlavně o procesní postavení strany LIDEM jako poslaneckého klubu uvnitř Poslanecké sněmovny tak, abychom měli předsedu klubu, který bude mít přednostní právo na vystupování, abychom měli nárok například na pauzu na jednání klubu a podobné procesní výhody, které jiné kluby mají,“ vysvětluje předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Sociální demokraté jsou ale rozhodně proti založení nové poslanecké frakce. „Pokládáme to za jistou formu výpalného za to, že lidé kolem Karolíny Peake drží tuto vládu, a toto je tedy jejich odměnou. Nechápeme logiku, která k tomu vede vládní koalici, a nemyslíme si, že by přeběhlíci měli mít svůj vlastní klub,“ říká místopředseda sněmovny za ČSSD Jan Hamáček.

Lucie Husárová 1, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme