Strana LIDEM rozhodne, zda bude pokračovat ve vládě

Liberální demokraté rozhodnou, zda splní své výhružky a odejdou z vlády Petra Nečase. Koaliční roztržku vyvolalo bleskové odvolání Karolíny Peake z ministerstva obrany. Ta v čele resortu skončila po pouhých osmi dnech. Premiéru Nečasovi se nelíbila její personální politika, zejména odvolání první náměstka Vlastimila Picka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně strany LIDEM a odvolaná ministryně obrany Karolína Peake | Zdroj: ČTK

Šéfka liberálních demokratů Karolína Peake už před koncem roku naznačila, že je pro zachovaní koalice. Vadí ji totiž snaha exministra školství Josefa Dobeš o zformování bloku poslanců, kteří by podporovali vládu Petra Nečase.

Definitivně se chce Peake rozhodnout až po vnitrostranické diskuzi, ona sama je podle svých slov však spíše pro klidné řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek k jednání strany LIDEM o setrvání ve vládě natočila Martina Spěváčková.

„Byť jsem si samozřejmě vědoma toho, že pokud ve vládě setrváme, budeme označeni za korytáře, za někoho, kdo si chce za každou cenu udržet pozice, byť je to s velkým ponížením, že jsem já byla odvolána z ministerstva obrany, aniž by pro to z mého pohledu byly jakékoli důvody,“ popsala Peake.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas věří, že stávající koalice bude i přes současné neshody pokračovat.

„Já bych chtěl pevně doufat, že se podaří vyřešit všechny koaliční problémy, protože vláda přes někdy nepříznivý ekonomický dojem funguje velmi pozitivně a dokáže vždy nakonec naleznout nějakou politickou shodu a nějaký politický kompromis,“ uvedl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na postoj před jednáním LIDEM o setrvání ve vládě se Radiožurnál ptal místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové

V to, že by strana LIDEM z kabinetu nakonec skutečně odešla, nevěří ani TOP 09.

„Ten spor mezi panem premiérem a paní předsedkyní LIDEM nebyl naším sporem a myslím si, že je známo, že TOP 09 protestovala proti výměně resortů dopravy za obranu i proti nominaci paní předsedkyně na pozici ministra obrany. Nicméně premiér celkem správně argumentoval, že je to jeho vrcholná pravomoc, tedy je to i jeho odpovědnost,“ řekl místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek.

Místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová ve vysílání Radiožurnálu připomněla, že pro rozhodování o tom, zda setrvat ve vládě, bude rozhodující nejen vnitrostranická debata, ale i jednání s koaličními partnery.

„Já jsem hlavně zvědavá na to, jestli důvěra pana premiéra v naší předsedkyni Karolínu Peake je obnovena, protože on mluvil o záporných číslech v souvislosti s důvěrou. To mě velmi zajímá, jestli právě za ty dva týdny v tomto ohledu změnil svůj názor,“ zdůraznila Navrátilová.

Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme