SPD nepostaví vlastního kandidáta na Hrad, oznámil Okamura po jednání se Zemanem

Hnutí Svoboda a přímá demokracie nepostaví svého kandidáta do prezidentské volby, řekl Okamura po jednání s prezidentem Zemanem. O tom, jestli některého z kandidátů na Hrad podpoří, rozhodne hnutí později.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bylo to velmi pozotovní jednání,“ zhodnotil Tomio Okamura (SPD) schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

„Bylo to velmi pozotovní jednání,“ zhodnotil Tomio Okamura (SPD) schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. | Zdroj: ČTK

"O tom, jakého kandidáta podpoříme, nebo nepodpoříme, se rozhodneme nejpozději na celostátní konferenci 9. prosince," řekl v pondělí Okamura, kterého do Lán doprovázel místopředseda hnutí Radim Fiala.

CVVM: Zemanovi by dala hlas třetina voličů, pětina není rozhodnutá

Číst článek

V případě prezidentské volby je pro SPD podle Okamury důležité, aby byl mezi uchazeči kandidát s reálnými šancemi na zvolení, jenž by byl proti islámu a proti přijímání nelegálních migrantů, prosazoval by přímou demokracii a hájil by české zájmy. "Shodli jsme se v tom, že není pro nás přijatelný kandidát, který by nesplňoval tyto podmínky," podotkl Okamura.

Zeman už dříve uvedl, že Okamura, pokud by se rozhodl kandidovat, by mu vzal asi deset procent voličských hlasů, aniž by se sám stal prezidentem.

„S panem prezidentem jsme se shodli na tom, že by měla Poslanecká sněmovna začít co nejdříve pracovat a že vedení sněmovny by mělo být poměrné vzhledem k výsledkům voleb,“ sdělil na brífingu Okamura

Vláda bez důvěry

Zeman také lídrovi hnutí SPD na jeho dotaz vysvětlil svůj výrok, že by mohla v ČR vládnout čtyři roky vláda bez důvěry. Údajně je to pro Zemana pouze teoretická možnost, kterou umožňuje ústava. Zeman podle slov Okamury není zastáncem vlády bez důvěry.

Okamura rovněž zopakoval, že hnutí nemůže podpořit menšinový kabinet, který skládá předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš.

„Dále jsme mluvili o programových prioritách, zejména o tom, co by měla prosazovat vláda ČR a co by měl prosazovat její prezident. Shodli jsme se na klíčových bodech. Jako nutnost vidí hnutí SPD i pan prezident prosadit zákon o referendu, včetně referenda o vystoupení z EU,“ pokračoval Okamura v popisu toho, jak probíhala schůzka v Lánech.

Kateřina Golasovská, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme