Strana práv občanů se vrací k označení Zemanovci. Povede ji prezidentův osobní lékař

Stranu práv občanů nově povede předseda zlínské organizace Lubomír Nečas. Rozhodl o tom středeční mimořádný stranický sjezd. Nečas mimo jiné působil jako lékař prezidenta Miloše Zemana, který je čestným předsedou strany. Dosavadní šéf SPO Jan Veleba post předsedy neobhajoval. Strana si také do názvu vrátí slovo Zemanovci, prezident s tím na sjezdu souhlasil.

Praha (Aktualizováno: 19:14 28. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Nečas z SPO | Foto: Zdeněk Němec/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Chtěl bych poděkovat všem členům Strany práv občanů Zemanovci za velkou pomoc a podporu, kterou mi poskytli jak při petiční akci, tak při dalších akcích spojených s prezidentskou volbou,“ použil prezident Miloš Zeman původní označení strany, jejímž je česným předsedou.

Část SPO se chce vrátit k názvu Zemanovci. 'Teď jsme ve stínu SPD,' říká možný kandidát na předsedu

Číst článek

Později si strana změnu názvu jednomyslně odhlasovala, řekl nově zvolený šéf strany Lubomír Nečas ČTK a Radiožurnálu.

Kromě názvu by někteří členové rádi změnili i logo. Vadí jim, že se oboje příliš podobá hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Podle delegátů si řada lidí obě strany plete.

Zeman také dodal, že on i jeho žena v parlamentních volbách Stranu práv občanů volili. „Pokud jde o mě, moje žena i já jsme tuto stranu volili. Minimálně dva hlasy by tedy byly, ale teď se musíme zamyslet, proč jich nebylo víc,“ prohlásil prezident.

Za neúspěchem vidí Zeman podobný program, jako má Okamurova Svoboda a přímá demokracie. „Dvě strany s podobným programem si těžko mohou konkurovat, tak vyhrála ta strana, která měla poněkud razantnější program a představitele,“ dodal Zeman.

Zároveň doporučil členům Strany práv občanů, aby se soustředili na podzimní komunální volby. „Upozorňuji, že plevel roste rychle a stromy rostou pomalu. Stojí za to sestoupit ke kořenům a zakotvit na komunální úrovni a najít schopné představitele nejen na centrální, ale i krajské úrovni,“ poznamenal na sjezdu strany prezident.

Lubomír Nečas, předseda zlínské organizace

Nově zvolený předseda Strany práv občanů Lubomír Nečas je šéfem zlínské stranické organizace, v jejím čele vystřídal prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

Zemana několikrát doprovázel jako osobní lékař při delších zahraničních cestách, ve Zlínském kraji také působil jako náměstek hejtmana.

Ve středečním finále volby porazil prvního místopředsedu strany Mariana Keremidského. Kromě předsedy musí strana zvolit prvního místopředsedu a tři řadové místopředsedy.

Prioritou Nečase v čele strany bude „dát stranu dohromady“, podpořit krajské organizace a připravit podzimní komunální volby.

Vytipovat chce také osobnost, aby se strana mohla zúčastnit senátních voleb. V rámci komunálních voleb předpokládá spolupráci třeba s ČSSD, někteří členové chtějí také kandidovat na kandidátce KSČM nebo SPD.

Strana práv občanů Zemanovci

SPO vznikla z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009, ustavující sjezd se konal v březnu 2010, kdy byl předsedou zvolen Zeman a uskupení se pojmenovalo Strana práv občanů Zemanovci. Slovo Zemanovci strana vypustila z názvu v březnu 2014.

Strana je se Zemanem úzce spojena. Prezident se netají její podporou. Loni ve sněmovních volbách volili společně s manželkou Františka Ringo Čecha, volebního lídra strany, což ve středu prezident potvrdil. SPO také sbírala podpisy pod petici za opětovnou kandidaturu Zemana.

SPO ve volbách na podzim 2017 získala od voličů 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

Tomáš Jelen, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme