Strana Volte pravý blok nezaregistrovala svůj volební účet. Hrozí ji až půlmilionová pokuta

Devětadvacet politických stran a hnutí by se mohlo letos přihlásit do podzimních sněmovních voleb. Až na jednu výjimku jsou všechny uvedené v seznamu zveřejněném na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. U něj si museli zájemci o účast ve volbách počátkem května zaregistrovat volební účty. To ale strana Volte pravý blok neudělala, přestože už podala kandidátku. Za to jí může hrozit až půlmilionová pokuta.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání volebních lístků v Brně

Sčítání volebních lístků v Brně | Foto: Anna Vavríková/Mafra | Zdroj: Profimedia

Poslední desítky hodin zbývající stranám, aby zkompletovaly kandidátky a poslaly je na příslušené krajské úřady. Termín vyprší 15. srpna, pak listiny prověří Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. „Budeme ověřovat, jestli všechny subjekty, které jsou na seznamu uvedeny, registrovaly své volební účty a své zvláštní účty,“ říká Radiožurnálu jeho člen Jiří Navrátil.

Nejen velcí. Kampaně za desítky milionů rozjíždějí i některé nové strany

Číst článek

Úřad už ale zjistil, že strana Volte pravý blok aktivisty Petra Cibulky si účet neregistrovala. A to přesto, že podala v Praze kandidátku.

„Budeme čekat až na samotný konec termínu pro podávání kandidátních listin. Shromáždíme seznam subjektů, které informace požadované zákonem nedodaly a následně s nimi začneme připravovat nějaké řízení. Zákon za přestup, který souvisí s neregistrováním volební účtu, počítá se sankcí, pohybuje se mezi 30 tisíci až půl milionem korun.“ Předseda strany Volte Pravý blok Petr Cibulka na otázky Radiožurnálu v týdnu nereagoval.

Miliardáři v politice

Celkově by se podzimních sněmovních voleb mohlo zúčastnit 29 politických stran a hnutí, tedy o pět víc než před čtyřmi lety. Jejich vysoký počet se může projevit i na rozdělení křesel ve sněmovně.

 „Pokud skutečně celá řada stran osloví široké spektrum voličů, ale nedostanou se do poslanecké sněmovny, zůstanou někde pod pěti procenty a možná i těsně, tak to může výrazně ovlivnit rozdělávání mandátů a mohlo by to posunout výsledek voleb. Čím silnější strana bude ve volbách, tím víc tím přerozdělováním získá křesel,“ domnívá se komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

V letošních volbách dál pokračuje trend vzniku apolitických stran napojených na soukromý sektor a miliardáře, říká politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Typicky v případě hnutí ANO, ale objevují si i nové subjekty, Realisté podporovaní podnikatelem Dospivou, anebo do jisté míry i Starostové, kteří jdou poprvé do sněmovních voleb samostatně s podporou Dalibora Dědka.“

Za podání kandidátky se státu platí příspěvek 19 000 korun za každý kraj. Strany, které překročí ve volbách jeden a půl procenta hlasů mají nárok na finanční příspěvek od státu. 

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme