Strana zelených si na svém sjezdu v Praze zvolí nové vedení

Názor na vypsání referenda o stavbě amerického radaru na našem území rozděluje Stranu Zelených. O tomto bodu budou účastníci pražského víkendového sjezdu diskutovat už dnes. Část zelených chce, aby se šest poslanců zavázalo k podpoře referenda. Předseda strany Martin Bursík říká, že na všelidové hlasování je brzo. Vedle vyjasnění stanoviska k radaru čeká zelené i volba nového vedení strany a diskuze o programu. Někteří zelení obviňují vedení z pravicového orientování strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulturní dům Vltavská | Foto: http://www.tenzor.cz/praha/letna/

Předseda Zelených Martin Bursík spolu s dalšími stranickými lídry dnes na republikovm sjezdu složí mandát a požádá delegáty o znovuzvolení. Důvodem plánovaného odstoupení vedení strany však není podíl Zelených na trojkoaliční vládě. Protikandidáta na pozici prvního strany Bursík nemá. Post první místopředsedkyně bude obhajovat ministryně školství Dana Kuchtová. Soupeřkou jí bude řadová místopředsedkyně a ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková.

Martin Bursík vysvětluje, že odstoupení a nová volba vedení má pouze technický ne politický důvod: "Navolíme všechny orgány Strany zelených znovu včetně ústřední revizní komise tak, abychom se konečně dostali do pravidelného dvouletého taktu sjezdů a abychom nemuseli dělat každý rok sjezd kvůli tomu, že jednou budeme volit orgány strany a jednou ústřední revizní komisi. Čili tohle je ten hlavní důvod."

Volbu předsednictva má sjezd na programu odpoledne. Vedle členů nejužšího vedení zvolených v září 2005 kandiduje o předsednictva také několik nováčků, mezi nimi místopředseda poslaneckého klubu zelených Ondřej Liška.

Zelení by si na sjezdu měli vyjasnit svůj postoj ke stavbě americké radarové základny u nás. Někteří straníci volají po závazku, aby poslanci Strany zelených hlasovali ve sněmovně pro referendum. Předseda Martin Bursík ale referendum považuje za předčasné.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme