Stranám stačilo pro vstup do sněmovny 300 tisíc hlasů
V letošních volbách stačilo politické straně, aby se dostala do poslanecké sněmovny, získat podporu zhruba tří set tisíc voličů. Tato meta těsně unikla jak křesťanským demokratům, tak Zemanovcům. První ‚postupující‘ stranou z tohoto pohledu jsou Věci Veřejné, které podpořilo o něco více než 569 tisíc voličů.
Oba vítězové voleb - jednak z hlediska matematického, jednak z toho, kdo bude pravděpodobně sestavovat vládu - tedy ODS a ČSSD, významně ztrácely. Ve srovnání s volbami v roce 2006 šlo v případě sociálních demokratů o necelých šest set tisíc hlasů, v případě ODS o více než osm set tisíc hlasů.
ODS ztratila svojí tradiční baštu Prahu, kde vyhrála TOP 09. Je to mimochodem vůbec první vítězství v některém z krajů, kterého nedosáhla ODS nebo ČSSD. Sociální demokracie zvítězila letos v devíti krajích, občanští demokraté uspěli ve čtyřech.
Z hlediska úspěchu v jednotlivých regionech je vítězství ČSSD přesvědčivější, než úspěch ODS v roce 2006, kdy byla nejsilnější pravicová strana první v osmi krajích. Procentní rozdíl obou je ale v letošních volbách nižší, než jaký byl při vítězství ODS před čtyřmi roky, dokonce historicky nejmenší - necelá dvě procenta.
Volební účast byla na procenta sice druhá nejnižší, ale například na počet odevzdaných platných hlasů šlo o pokles jen o necelých 120 tisíc hlasů oproti roku 2006.
Voliči letos nebývale využívali preferenčních hlasů. A tak se do sněmovny nedostali lídři krajských kandidátek ODS Ivan Langer a Pavel Severa z TOP 09. Dramaticky se měnilo pořadí kandidátů v téměř všech stranách, rekordmanem mezi preferenčními ‚skokany‘ je pak Jan Florián (ODS), který se k mandátu propracoval z 36. místa pražské kandidátky.
Jedním z důsledků je i to, že místa ve sněmovně obhájilo jen 86 dosavadních poslanců ačkoli o znovuzvolení jich usilovalo 145.