Stranám vypršel termín pro oznámení volebních účtů. Problém může mít Úsvit, ale i ANO nebo lidovci

Nejpozději do středy měly politické strany a hnutí, které se chystají kandidovat v říjnových volbách do sněmovny, informovat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí o transparentním účtu pro financování svých předvolebních kampaní. Z více než dvou stovek registrovaných subjektů to podle zjištění serveru iROZHLAS.cz pod hrozbou až půlmilionové pokuty udělala zhruba třicítka z nich. Z parlamentních stran zatím chybí údaje Úsvitu, zmatečné jsou pak podle úřadu oznámení zaslané hnutím ANO a lidovci.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň ČSSD v roce 2013 (ilustrační foto)

Předvolební kampaň ČSSD v roce 2013 (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

„Od většiny stran, které jsou nyní ve sněmovně, údaje o transparentních a volebních účtech máme. Zatím nedošel přehled od Úsvitu, záleží ale na tom, jak to posílali. Zda poštou přes podatelnu v Brně, datovou schránkou nebo mailem s elektronickým podpisem. Je tak možné, že je to teprve někde na cestě," popsal člen dohledového orgánu a exposlanec ODS František Sivera.

Tajemník Úsvitu Jan Zilvar tvrdí, že oznámení o volebním účtu posílali úřadu už minulý týden: „Posílali jsme to 5. května datovou schránkou. Naše asistentka to ještě prověří. Podávali jsme účet pro samostatnou kandidátku."

ANO spustilo kampaň. Babiš se zalepenými ústy je ve většině novin

Číst článek

Některá podání jsou pak podle Sivery zmatečná. Není z nich poznat, zda se jedná o běžný provozní transparentní účet strany, na který se posílají dary či příspěvky od státu, nebo právě účet výhradně určený k financování volební kampaně. „To je například případ hnutí ANO a lidovců, budeme se jich proto muset ještě doptávat," vysvětlil detaily Sivera.

I některá další oznámení stran a hnutí nejsou ale podle kontrolora v pořádku. „Často třeba chybí prolink na transparentní účet. Strany budeme zpětně vyzývat k tomu, aby to doplnily," popsal další postup Sivera.

Strany a hnutí musí podle zákona oznámit kontrolnímu úřadu adresu svých internetových stránek, kde budou zveřejňovány informace o financování volební kampaně, zřízení volebního účtu a adresu internetových stránek, na kterých bude účet přístupný.

Opozdilcům hrozí pokuta až půl milionu

Údaje musí politické subjekty dodat nejpozději do pěti dnů od vyhlášení termínu voleb ve Sbírce zákonů, což bylo zkraje minulého týdne. Lhůta tak vypršela ve středu. Opozdilcům hrozí podle zpřísněných pravidel pokuta až půl milionu korun.

Celkem do středy dorazilo kontrolnímu orgánu okolo třicítky formulářů. „To tak odpovídá počtu stran, které ve volbách kandidují. Takže předpokládám, že všechny strany, které se hodlají účastnit voleb, adresy volebních účtů dodaly," řekl další člen úřadu pro dohled stran a politolog Jan Outlý.

Na internetových stránkách některých parlamentních stran údaje o financování zatím chybí - to je případ okamurovců nebo Úsvitu. Z vládních partají aktuální údaje o volebním účtu není možné dohledat jen na stránkách hnutí ANO.

Vedení ČSSD odmítá prezidentův návrh, trvá na odvolání Babiše

Číst článek

Web obsahuje pouze informaci o transparentním účtu na dary pro sněmovní volby, zda se jedná současně i o volební účet, není z popisu jasné. Chybí na něm také případně zatím částka, kterou hnutí zaplatilo za předvolební plakát s Andrejem Babiše s přelepenými ústy.

„Číslo volebního účtu jsme nahlásili na úřad v zákonné lhůtě a máme i transparentní volební účet, a to už od března. Co se týká úhrad faktur, platíme je ve splatnosti. Myslím, že je to 14 dní. Přičemž až následně se tato skutečnost promítne na našem bankovním účtu," vysvětlil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Na webu ČSSD a lidovců je odkaz na volební účet zřetelně označený. Z opozice údaje o volebním účtu visí také na stránkách ODS, TOP 09 i KSČM.

Primární rozcestník by však měl být podle Františka Sivery na stránkách kontrolního úřadu: „Naší ambicí je, abychom veřejnosti umožnili přístup na transparentní účty všech stran, které ve volbách kandidují." Seznam dodaných volebních účtů by tak měl úřad v nejbližších dnech zveřejnit na svých webových stránkách.

Volební kampaně

Do volební kampaně může letos nově každá strana investovat maximálně 90 milionů korun. Všechny výdaje na kampaň pak musejí přecházet právě přes transparentní volební účet. Vedle toho mají strany mít od letoška zřízený také transparentní účet na běžnou provozní činnost a na dary a příspěvky od státu. Do kampaně budou moci také zasáhnout nekandidující občané a instituce. Musejí se ale registrovat u úřadu pro dohled nad stranami a do svých aktivit v rámci kampaně nesmějí vložit více než 1,8 milionu korun. Jednou z nich je například organizace Frank Bold, která stojí za sdružením Rekonstrukce státu.

Chyby zatím bez sankcí

Kontroloři současně dokončují jakousi metodiku, podle které by se kandidáti měli během volební kampaně řídit. Testovací verzi v pátek dopoledne zveřejnili na svém webu ve formě otázek a odpovědí. Než metodiku dokončí, bude úřad ohledně porušení pravidel prozatím shovívavý.

„Je shoda na tom, že se to rozjíždí a chvíli potrvá, než se to zaběhne. Všechny subjekty by si to měly trochu osahat. Takže v tuto chvíli nechceme nikoho sankcionovat, ale spíše upozorňovat na to, jak by to mělo být správně," popsal dále Sivera.

Postihu tak uniklo například hnutí ANO, které zahájilo zkraje minulého týdne předvolební kampaň inzercí s Andrejem Babišem, která vyšla ve většině velkých deníků. Podle úřadu však byla nedostatečně označená.

„U toho plakátu nebylo úplně jasné, zda stačí jedno označení – v tomto případě to bylo hnutí ANO – nebo jestli to musí být dvakrát. Zákon říká, že reklama má obsahovat informaci o zadavateli a zpracovateli. Takže naše stanovisko by bylo, že to musí být uvedené dvakrát," doplnil Sivera.

Jinak řečeno: na plakátu mělo být dvakrát uvedené hnutí ANO, v lepším případě v této podobě - zadavatel: hnutí ANO, zpracovatel: hnutí ANO.

Předvolební kampaň ODS pro sněmovní volby 2017 | Foto: redakce iROZHLAS.cz

ANO v tom ale není samo, nedostatečně označená reklama se objevuje i u dalších stran. Například na billboardu ODS s lídrem kandidátky na Vysočině Janem Teclem je také pouze jeden údaj.

Podle mluvčí občanských demokratů Jany Havelkové se však jedná už o starší plakát, který by novým volebním pravidlům neměl podléhat: „My jsme ty billboardy věšeli na konci dubna, kdy volby ještě ve Sbírce zákonů nevyšly. Vztahovaly se k naší programové konferenci. Na těch nových, se kterými počítáme pro sněmovní kampaň, to označení mít budeme."

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme