Stranu poškodili a měli by složit funkce, zní z jihomoravské ČSSD na adresu Haška a spol.

Jihomoravská ČSSD bude v pondělí řešit osud Michala Haška, Jeronýma Tejce a Zdeňka Škromacha. Zazní i návrh, aby odstoupili z vedení strany. Jiří Zimola, další z účastníků utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, už na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD rezignoval. Zůstal jen předsedou jihočeských sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach, Michal Hašek, Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Návrh, aby Hašek, Tejc a Škromach odešli z vedení sociální demokracie, se chystá na jednání jihomoravské ČSSD předložit například blanenská organizace ČSSD, která ho schválila ve čtvrtek. A nebude sama.

S podobným návrhem přijde na pondělní jednání také člen jihomoravského výkonného výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Tomu aféra velmi vadí a řekl to prý některým aktérům už i přímo do očí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory krajských organizací na situaci v ČSSD zaznamenala Jana Čermáková

„Poškodili nejen sociální demokracii jako stranu, ale poškodili i veřejnost, způsobili destabilizaci politické scény, způsobili problémy s vyjednáváním o nové vládě," míní Ohlídal.

Milan Chovanec, další z účastníků schůzky v Lánech, je hejtmanem v Plzeňském kraji. I podle místopředsedy tamní krajské organizace ČSSD Zdeňka Honze aféra stranu poškodila, Chovance, který jako první schůzku potvrdil, ale přesto jeho plzeňští kolegové podporují.

Zimola opustil vedení ČSSD. Štěch k tomu vyzval i další účastníky schůzky v Lánech

Číst článek

Další krajské organizace ČSSD se bez výjimky shodují na tom, že schůzka v Lánech, o které nejprve Zimola, Hašek, Tejc, Škromach a Chovanec tvrdili, že vůbec nebyla a později ji s omluvou přiznali, stranu velmi poškodila.

Schůzka v Lánech
Vrcholní představitelé ČSSD Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola navštívili pár hodin po volbách prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Tuto schůzi potvrdili až po několika dnech. Mezitím stačili vyzvat úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadit ho z povolebního vyjednávacího týmu.

Oslovení krajští lídři stojí za předsedou Bohuslavem Sobotkou a říkají, že vzdát stranických funkcí by se po vzoru Zimoly měli i ostatní. Takového názoru je například předseda Krajského výkonného výboru ČSSD z Vysočiny Zdeněk Chlád.

„Členové vedení sociální demokracie, kteří ne úplně pravdivě informovali jak členskou základnu, tak občany Český republiky, by měli také stejným způsobem přijmout svoji zodpovědnost a rezignovat," vyzývá Chlád.

Předsedkyně ČSSD v Královéhradeckém kraji Hana Orgoníková by šla ještě dál. Účastníci schůzky by se podle ní měli zamyslet i nad svým setrváním v parlamentu.

„Nemyslím si, že na ně tedy bude ze strany takový apel, aby se vzdali i poslaneckého mandátu, případně senátorského mandátu, ale měli by sami o tom uvažovat, poněvadž to pochybení je opravdu velké,"prohlásila Orgoníková. Objevil se i názor, že by všichni měli odejít z ČSSD.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | Foto: Mikuláš Křepelka

Šéf strany Bohuslav Sobotka uvítal, že Zimola rezignoval, a trvá na tom, že utajovaná schůzka v Lánech stranu poškodila.

„Velmi nás oslabili teď uprostřed důležitých vyjednávání o sestavení příští vlády a podle mého názoru by kolegové Škromach, Tejc a Hašek měli odstoupit ze svých stranických funkcí," vzkázal Sobotka.

Samotní aktéři už věc dál komentovat nechtějí až do 10. listopadu, kdy se v Praze sejde Ústřední výkonný výbor ČSSD, který rozhodne o jejich dalším stranickém osudu.

Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme