Stranu zelených ovládli Martin Bursík a jeho lidé

Strana zelených si na teplickém sjezdu zvolila předsedu, ve funkci zůstal dosavadní šéf Martin Bursík s výraznou podporou 227 hlasů delegátů. Tolik dostal z 349 rozdaných hlasovacích lístků. Znamená to, že hladce získal potřebnou nadpoloviční většinu, podporu mu vyslovily zhruba dvě třetiny účastníků sjezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík se raduje | Zdroj: ČTK

Do volby bylo původně nominováno 10 lidí včetně obou favoritů - tedy Bursíka a jeho místopředsedkyně Dany Kuchtové. Ta dostala 109 hlasů a chtěla následně získat alespoň funkci první místopředsedkyně strany. V úzkém vedení Zelených ale vůbec nebude, protože v souboji s ministrem školství Ondřejem Liškou prohrála.

Jak známo, Lišku si staronový předseda ve vedení strany přál. I druhá místopředsedkyně patří do kruhu jeho příznivců. Je jí totiž poslankyně Kateřina Jacques. Osoby statutátního zástupce a dalších místopředsedů mají podle Bursíka význam pro akceschopnost a týmovou souhru vedení nejmenší vládní strany.

Martin Bursík po vítězství řekl: "Dovolte, abych také vyzval ty z vás, kteří mě nevolili, aby byli tak laskaví a respektovali výsledek rozhodnutí suverénního sjezdu. A aby se pokusili pomoci mě a celé straně, abychom šli dopředu."

V neděli se bude bojovat o změnu stanov Strany zelených

Po volbách úzkého vedení Zelených čeká v neděli delegáty hlasování o změně stranických stanov, jak si delegáti sjezdu odsouhlasili, ale až po bouřlivé diskuzi. Ta se vedla hlavně kvůli tomu, že návrh nových stanov oslabuje vliv republikové rady ve prospěch předsednictva.

Zastánci neúspěšné protikandidátky Dany Kuchtové se dokonce pokusili z programu úplně vyloučit diskusi o změně stanov, ale neuspěli. Bursík podle nich prosazuje změny svou silou, vicepremiér naopak tvrdí, že vnitrostranický vývoj je výrazem demokracie.

Změna stranických stanov by měla ukončit mocenský boj mezi zatím dvoukolejným vedením Strany zelených a dát zodpovědnost do rukou jen předsednictvu, které má nový silný mandát od sjezdu. To by ale, jak Radiožurnálu řekl předseda strany Martin Bursík, nebyla změna jediná:

"Podstatné na změně stanov také je, že republiková rada, která zůstává, se bude daleko víc opírat o regionální zastoupení. V republikové radě, bude-li to schváleno, budou automaticky předsedové nebo předsedkyně krajů. Tedy posílíme vazbu na kraje, potřebujeme, aby strana rostla dole. Zároveň tam bude motivační prvek: Počet zástupců v republikové radě za jednotlivé kraje bude odvozen od velikosti jejich členské základny. To je také velmi důležité, aby strana byla otevřená, abychom dál lákali lidi, kteří by nám přišli pomoci s naší politikou."

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme